Članak "Intelektualci ne smiju više šutjeti",NL, 25. studenoga 2011.
POTPORA SVEUČILIŠNI PROFESORI PODRŽALI KOALICIJU PRIMORSKO GORANSKOG SAVEZA I LJUBE JURČIĆA
Intelektualci ne smiju više šutjeti

Potpora koaliciji PGS-a i Ljube Jurčića – s jučerašnjeg skupa u BonavijiRIJEKA Znanje mora i u politici pobijediti neznanje, stručnost mora pobijediti nestručnost, intelektualci moraju govoriti. Jer, u nedemokratskim sustavima red uvodi vojska, a u demokratskim – stručnjaci, izjavio je politički tajnik PGS-a Nikola Ivaniš na predstavljanju programa koalicije s Ljubom Jurčićem, gdje su ovom političkom savezu javnu podršku dali i brojni riječki sveučilišni profesori – od Branka Žuže, Mladena Peršića, Arsena Depola, Amira Muzura, Milana Blaževića, Relje Perića itd.
    – Nije točno da intelektualci šute – rekao je Ivaniš, dok Ljubo Jurčić ističe da su nužne promjene u društvu nemoguće sa sadašnjim političkim blokovima koji se oslanjaju na ideologije.
    – Ideologije ne nude rješenja za ekonomske krize, to mogu samo ljudi sa svojim znanjem – rekao je Jurčić, koji ističe da su za promjene zaduženi jednako intelektualci, političari, ali i novinari.
    Jurčić je neizravno kritizirao i kolege u oporbi, rekavši kako je nizu aktualnih kandidata u politici i na listama obnašanje javnih funkcija bilo jedino zaposlenje u životu, a jedini doprinos društvu saborske replike i ispavci krivih navoda, pa i vrijeđanje. Za razliku od takvih, na Jurčićevoj listi su ljudi iz rada, tvrdi.
    Iznio je dijelove koalicijskog programa u kojem su, među ostalim, nužnost demografskog oporavka zemlje, politička, energetska i monetarna neovisnost, povećanje domaće proizvodnje uz jačanje industrije i realnog gospodarstva te povećanje broja zaposlenih.
    – U Hrvatskoj treba preokrenuti redoslijed politika – industrijska politika mora biti prije fiskalne i monetarne, a ekonomska neovisnost Hrvatske u proizvodnji hrane i energije uz stabilnu kunu glavni prioritet – rekao je Jurčić. Po njemu, danas se u Hrvatskoj ne isplati proizvoditi, sustav se u potpunosti raspao, i stoga treba bitno ojačati ulogu države koja će posložiti prioritete.
    On je uvjeren da će mu koalicija s PGS-om i BUZ-om donijeti 15 mandata u Saboru.
    Predsjednik PGS-a Darijo Vasilić istaknuo je da Hrvatsku treba regionalizirati podjelom na pet područja koja bi bila, kako je rekao, novi razvojni zamašnjak. Sadašnja podjela na županije potpuno je neučinkovita, rekao je Vasilić.

Tihana TOMIČIĆ