"Afirmacija duhovne psihijatrije", NL, 21. 2. 2012.
Afirmacija duhovne psihijatrije

altRIJEKA Prvi hrvatski studentski simpozij duhovne psihijatrije, održan u prostorima Sveučilišnog kampusa na Trsatu, okupio je osamdesetak sudionika, prvenstveno studenata riječkog Sveučilišta, ali i eminentne članove znanstvenog odbora na čelu s počasnim predsjednikom Simpozija prof. dr. Đulijanom Ljubičićem.
    Osnovni je cilj simpozija kroz afirmaciju duhovne psihijatrije ukazati na važnost integrativnog, odnosno holističkog pristupa svakom pacijentu, bez obzira na to liječi li se od tjelesnog ili psihičkog poremećaja.
    – Kroz 22 izložena rada, prikazom pema&iz kliničke psihijatrije, studenti su prikazali terapijske mogućnosti duhovne psihijatrije u liječenju depresije i suicidalnosti. Budući da Svjetska zdravstvena organizacija predviđa da će upravo depresija do 2020. godine zauzeti drugo mjesto po pobolu čovječanstva, tim je značajnije senzibiliziranje studenata ostvareno sudjelovanjem na Simpoziju. Uvođenjem kolegija iz duhovne psihijatrije te 1. hrvatskim studentskim simpozijem duhovne psihijatrije riječko Sveučilište svrstalo se uz bok svim prestižnim zapadnoeuropskim i američkim sveučilištima koji već desetljećima educiraju studente iz ovog područja holističke medicine – kaže predsjednik Simpozija Igor Salopek.
    Simpozij su zajedno suorganizirali Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, studentska udruga FOSS MedRi te Hrvatski institut za duhovnu psihijatriju. (A. P.)