"Sveučilište u 'It Future of Medicine'", NL, 28. 3. 2012.
Sveučilište u "It Future of Medicine"

RIJEKA Sveučilište u Rijeci postalo je članom inicijative europskih znanstvenih institucija »IT Future of Medicine«, predvođene konzorcijem na čijem je čelu direktor Max Planck instituta za molekularnu genetiku u Berlinu Hans Lehrach. Riječko Sveučilište time je uvršteno u grupu od 25 redovitih i 23 pridružene skupine javnog sektora i tvrtki širom Europe, koja će skrbiti za financiranje i izvođenje tog megaistraživačkog projekta, čiji je cilj usmjeravanje sadašnjih i budućih tehnoloških inovacija za dobrobit europskog stanovništva. ITFoM projekt predstavlja jednu od šest europskih inicijativa za nove projekte primjena informacijskih tehnologija. On ocrtava potrebu za pribavljanjem financijskih sredstava u iznosu od milijardu eura koja bi osigurala Europska unija, države članice i dodatni izvori.
    – Za Sveučilište u Rijeci članstvo u ITFoM inicijativi, jednoj od najmoćnijih novih inicijativa europskih znanstvenih institucija, predstavlja čast, ali i izazov, kako bi svoje znanstvene aktivnosti usmjerilo i dopunilo novim kapacitetima. Medicina se počinje razvijati u smjeru prevencije i personalizacije. Pored društvenih prilagodbi potrebnih za nove promjene, najveći izazov predstavlja obrada golemih količina podataka dobivenih u kliničkim i znanstvenim institucijama. Usmjeravanje informacijske tehnologije (IT) ka medicini omogućit će računarski pristup obradi kompleksnih eksperimentalnih podataka dobivenih istraživanjima metodama molekularne i stanične biologije, genomike, proteomike i glikomike u svrhu njihovog cjelovitog obrađivanja unutar razvoja koncepta »virtualnog pacijenta«. Taj IT model baziran na stvarnim eksperimentalnim podacima dobivenim iz različitih skupina europske populacije korištenjem modernih znanstvenih pristupa donijet će kliničkim institucijama veliku korist kako u poboljšanju dijagnostike i prognoze bolesti tako i učinkovitosti liječenja i prevenciji - poručili su s riječkog Sveučilišta.
    Za ITFoM se očekuje snažna podrška europskog parlamenta u Strasbourgu, kao i svih organizacija za promociju znanosti u Europi, nacionalnih ministarstava zemalja članica i pridruženih zemalja. (A. P.)