Što pokreće Rakovu maglicu?
Petak, 30.03.2012.
Teleskopima MAGIC opažen je pulsar na dosad najvišim energijama čime je postavljen novi izazov za teorijska objašnjenja mehanizma zračenja. Na incijativu prof. dr. Daniela Ferenca koji je jedan od pionira visokoenergijske gama-astronomije u Europi, hrvatski znastvenici okupljeni u Croatian MAGIC Consortium su 2008. godine postali članovi kolaboracije MAGIC. Hrvatsku grupu u projektu MAGIC, čine znanstvenici iz tri hrvatske insitucije: Sveučilišta u Rijeci (dr. Dijana Dominis Prester i Tomislav Terzić, asistent), Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu (dr. Daniel Ferenc, dr. Dario Hrupec, dr. Tihomir Surić i Iva Šnidarić, znanstvena novakinja) te Sveučilišta u Splitu (dr. Nikola Godinović, dr. Damir Lelas i dr. Ivica Puljak).

Cijeli članak (pdf)...