"U Iku po diplomu iz zdravstvenog turizma", NL, 6. 7. 2012.
NOVI STUDIJ SURADNJA HOTELIJERSKOG, MEDICINSKOG I FILOZOFSKOG FAKULTETA
U Iku po diplomu iz zdravstvenog turizma
Novi studij kreće od jeseni, a predavanja će biti vikendom tijekom dvije godine nakon čega se dobiva titula sveučilišnog specijalista zdravstvenog turizma 05.07.2012.

Opatija nudi zdravstveni turizamIKA » Zdravstveni turizam novi je sveučilišni interdisciplinarni specijalistički studij Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, nastao u suradnji čak tri sastavnice riječkog sveučilišta – uz FMTU, u programu sudjeluju i Medicinski i Filozofski fakultet.
    – Čini nam se na ovom fakultetu da smo lijepo zakoračili u treću generaciju studija – okrenuli smo se lokalnoj samoupravi i gospodarstvu, odnosno svijetu rada u najširem značenju te riječi. Ovaj studij je jedan od temelja koji će potvrditi tu orijentaciju našeg fakulteta, kazao je dekan FMTU prof. dr. sc. Jože Perić. Voditeljica studija je prof. dr. sc. Milena Peršić, koju je Perić nazvao »dušom kreiranja i pokretanja« toga smjera.
    – Ovaj studij predstavlja sinergiju zdravljaHi turizma, a oplemenjen je dodatnim znanjima koja se baziraju na kvalitetnom komuniciranju nužnom za sve djelatnosti koje predviđaju dodir više kultura. Još jedna bitna komponenta je ekologija, koja je danas jedna od najvažnijih turističkih odrednica u čitavom svijetu, kazala je Peršić. Globalno tržište zdravstvenog turizma danas »obrće« gotovo dva trilijuna, odnosno dvije tisuće milijardi američkih dolara, no u anketi koja je u destinaciji Kvarner provedena na više od 4.000 turista, stanovnika i turističkih djelatnika zdravstveni turizam svrstan je među najmanje privlačne elemente turističke ponude, od koje je lošija jedino ponuda skupova i kongresa. Upravo to je početni cilj novog studija, kako ga je definirala prof. Peršić – »kako neiskorištene komparativne prednosti pretvoriti u konkurentske prednosti«.
    – Opatija svoj turistički razvoj duguje upravo zdravstvenom turizmu, a drago mi je da je baš na ovom fakultetu posvećena nova pažnja za taj segment ponude. Ako pogledate našu destinaciju, vidjet ćete da ona ima puno specijalističkih klinika, ali koje djeluju zasebno. Moramo ih ujediniti i zajedno promovirati na tržištu, kazao je opatijski gradonačelnik Ivo Dujmić.
    Novi studij kreće od jeseni, a prijave su već u tijeku. Zamišljen je kao »part-time« studij, čija će se predavanja održavati vikendima, a trajat će dvije godine, nakon čega će studenti zaslužiti 120 ECTS bodova i titulu sveučilišnog specijalista zdravstvenog turizma.
    – Temeljna vrijednost ovog studija leži u njegovom interdisciplinarnom karakteru, der |e ostvaruje u suradnji tri fakulteta našeg sveučilišta, kazao je rektor riječkog sveučilišta prof. dr. sc. Pero Lučin. Dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. sc. Alan Šustić dodao je kako je ovaj program »pokrenut sa sto godina zakašnjenja, jer Opatija ima iznimno dugu povijest medicinskog turizma«, dok je dekan Filozofskog fakulteta prof. dr. sc. Predrag Šustar istaknuo kako će specijalistički studij doprinijeti i gospodarstvu, »poticanjem otvaranja novih radnih mjesta i nove ponude«.

D. ŽIC

Prilagođeno za ispis