"Priznanje za afirmaciju makedonskih književnika u Hrvatskoj", 5. 11. 2012.
NAGRADA GRAD VELES GORANU KALOGJERI
Priznanje za afirmaciju makedonskih književnika u Hrvatskoj

Goran KalogjeraRIJEKA » Goran Kalogjera, profesor Filozofskog fakulteta u Rijeci i počasni konzul Republike Makedonije u Hrvatskoj, dobitnik je ovogodišnje nagrade grada Velesa 9. novembar. To je odluka Savjeta općine Veles, koju je donijela na svojoj sjednici 31. 10. ove godine. Inače, 9. studeni dan je oslobođenja grada Velesa i tom se prigodom nagrađuju zaslužni građani Grada iz područja društvenih, prosvjetnih, kulturnih i drugih djelatnosti. U izuzetnim prilikama, ako Savjet grada to odluči, jedna od nagrada dodjeljuje se i kandidatu izvan Makedonije, koji je svojim radom doprinio afirmacija grada Velesa i njegovih žitelja izvan granica Makedonije. U obrazloženju za dodjelu ovog priznanja prof. Kalogjeri, navodi se da je kao znanstvenik u nizu svojih radova i knjiga umnogome popularizirao u Hrvatskoj niz književnih djelatnika, rođenih u Velesu, primjerice pjesnike Rajka Žinzifova, Jordana Hađi Konstantinova Đinota, Andreju Petkoviča, Konstantina Petkoviča i posebno Kostu Apostola Soleva, odnosno Koču Racina. Nagradu će prof. Kalogjera primiti na svečanoj sjednici gradskog vijeća Velesa, 9. studenog 2012. godine, gdje će u okviru službenog programa promovirati svoju najnoviju knjigu Makedonsko 19. stoljeće, u kojoj su svoje mjesto našli i brojni Velešani. (S. H.)