"Kapetani – vrhunski brodski menadžeri", NL, 16. 1. 2013.

POMORSKI FAKULTET

PREDSTAVLJENI ZAPOVJEDNICI NAJVEĆIH KONTEJNERSKIH BRODOVA

Dragan Milatović, Zlatko Kapović, Velibor Krpan, Peter Dolinšek, Serđo Kos i Dragan Martinović * Foto: D. ŠKOMRLJRIJEKA » Diplomanti Pomorskog fakulteta u Rijeci zapovjednici su najvećih kontejnerskih brodova na svijetu, a riječ je o kap. Veliboru Krpanu, koji je prošle godine u Južnoj Koreji preuzeo novosagrađeni brod »CMA CGM Marco Polo«, te kap. Zlatku Kapoviću, koji će preuzeti brod »CMA CGM Alexander Von Humboldt« u travnju ove godine kada se očekuje njegova isporuka. Uspješni hrvatski pomorci predstavili su se na jučerašnjoj konferenciji za novinare održanoj na Pomorskom fakultetu, te su obojica iskazali zahvalnost za stečena znanja i vještine na Sveučilištu u Rijeci. Naglašeno je kako danas zapovjednici najvećih brodova u stvari obavljaju posao vrhunskih menadžera u najvećim kompanijama, što najbolje potvrđuje podatak da nose odgovornost za imovinu vrijednu više od milijardu dolara koliko koštaju takvi brodovi zajedno s teretom. Kako je kazao direktor tvrtke CMA Brodovi, Peter Dolinšek, na ukupno 410 brodova ove francuske kompanije plovi čak 400 hrvatskih pomoraca, svi su časnički kadar i uposleni su na 14 najvećih brodova ove kompanije. Dobru suradnju Pomorskog fakulteta s tvrtkom CMA Brodovi pokazuje i podatak da je na brodovima ove kompanije zaposleno 13 diplomanata fakulteta. (D. P.)