Druga riječka škola fizike
Ponedjeljak, 25.03.2013.

U ponedjeljak i utorak 25. i 26. ožujka 2013., tijekom proljetnih školskih praznika, održat će se Druga riječka škola fizike "Fizika u novom prostor-vremenu" u novim prostorima Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci na Kampusu Trsat, u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Škola je namijenjena učenicima srednjih škola i nastavnicima osnovnih i srednjih škola, s ciljem promicanja novog pristupa učenju fizike. Škola će sadržavati predavanja, radionice i javnu tribinu, razgledavanje laboratorija Odjela, kavu sa znanstvenicima, interaktivnu edukativnu izložbu, i posjet Astronomskom centru Rijeka.

Predavači Škole su aktivni znanstvenici s Odjela za fiziku, koji će kroz aspekt vlastitog istraživačkog rada približiti ljepote i zagonetke fizike sudionicima: prof.dr. Zdravko Lenac, prof.dr. Ivo Orlić, prof.dr. Predrag Dominis Prester,doc.dr. Marin Karuza, dr.sc. Tomislav Jurkić i dr.sc. Luka Mandić.

Učenici i nastavnici sudjelovat će u radionicama u kojima će u manjim grupama zajedno s nama otkrivati fiziku na različite načine. Radionice učenici i nastavnici biraju prema vlastitom izboru, a zadovoljavaju različite pristupe i ukuse – od konvencionalnih zadataka s pločom i kredom u pripremama za državnu maturu, preko modernijih koji uključuju nova računala i tehnologiju 21. stoljeća, do nekonvencionalnih uz korištenje instrumenata u rock glazbi.

Broj učenika i ove godine je, kao i prethodne, ograničen na 40, u cilju kvalitetnog rada i mogućnosti individualnog pristupa i komunikacije s učenicima.  Škola je za učenike i nastavnike besplatna, s tim da smo svim učenicima uspjeli osigurati prehranu, i smještaj u hostelu „Dharma” za odabrane učenike, zahvaljujući doniranim sredstvima od strane sponzora, aktivnih gospodarskih tvrtki u Hrvatskoj. Svi predavači, voditelji radionica, studenti i organizatori škole rade volonterski, svjesni teške gospodarske situacije u Hrvatskoj, i važnosti ovakvog projekta. Od sadržaja otvorenih za sve zainteresirane posjetitelje izdvajamo javnu tribinu u ponedjeljak, te Izložbu interaktivnih pokusa i Kavu sa znanstvenicima.
Program i sažeci radionica i posjeta laboratorijima na Odjelu za fiziku objavljeni su na webu.

RASPORED PREDAVANJA I RADIONICA

Ponedjeljak, 25.03.2013.

09:00h - 09:50h - Registracija: O-154

10:00h - 13:30h - Predavanja (Ivo Orlić, Predrag Dominis Prester, Luka Mandić )
13:30h - 15:00h - Stanka za ručak i razgledavanje interaktivne izložbe
15:00h - 16:00h - Radionice
16:00h - 16:30h - Kava sa znanstvenicima
16:30h - 18:00h - Tribina: "Što Hrvatska može ponuditi darovitim učenicima?"
19:30h - 22:00h-  Astronomski centar Rijeka

Utorak, 26.03.2013.

09:00h - 10:00h - Obilazak laboratorija
10:00h - 13:00h - Predavanja (Zdravko Lenac, Marin Karuza,Tomislav Jurkić)