"Fizika nije samo skup formula, ona je šarena, dinamična, vesela", NL, 26.3. 2013.
DRUGA ŠKOLA FIZIKE POČELE RADIONICE NA SVEUČILIŠNOM ODJELU U RIJECI

Škola se odvija pod motom »Fizika u novom prostor-vremenu«, a cilj je promicanje novog pristupa učenju fizike, pa će učenici i nastavnici tijekom dva dana imati prilike sudjelovati u nizu aktivnosti

Izložba interaktivnih pokusa na Danima fizike * Foto: L. ČERNJULRIJEKA » Na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Rijeci jučer je započela Druga riječka škola fizike koja je okupila četrdeset srednjoškolaca iz cijele Hrvatske i trideset njihovih nastavnika, a tijekom dvodnevnog programa profesori riječkog Sveučilišta potrudit će se polaznicima Škole predočiti fiziku u jednom sasvim drugačijem svjetlu i pokazati im da to područje nije samo skup formula i numeričkih zadataka, već fizika može biti šarena, zvučna, dinamična i razigrana. Pojašnjavajući kako je cilj Škole, koja se ove godine odvija pod motom »Fizika u novom prostor-vremenu«, upravo promicanje novog pristupa učenja fizike, predsjednica organizacijskog odbora prof. dr. Dijana Dominis Prester ističe da će učenici i nastavnici tijekom dva dana imati prilike sudjelovati u niz aktivnosti od predavanja, radionica, javne tribine, razgledavanja laboratorija pa do sudjelovanja na ineteraktivnoj izložbi i posjeta Astronomskom centru Rijeka.

Motiviranje polaznika

– Prvu smo Školu održali prošle godine u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i bila je iznimno uspješna tako da smo je odlučili ponoviti. Učenicima ćemo ponuditi niz sadržaja i velik broj interaktivnih radionica koje imaju različit pristup, od konvencionalnih zadataka s pločom i kredom u pripremama za državnu maturu, preko modernijih koji uključuju nova računala i tehnologiju 21. stoljeća, do nekonvencionalnih uz korištenje instrumenata u rock glazbi, pojašnjava prof. dr. Dominis Prester.
    Dodajući kako se kroz sve aktivnosti učenike motivira na slobodno postavljanje pitanja kako bi riješili dileme nakon predavanja i tijekom radionica prof. dr. Domis Prester ističe da se u izvođenju radionica i pokusa kod učenika nastoji razviti znanstveni pristup riješavanju problema i načinu razmišljanja primjenom metode učenja i zaključivanja kroz praktični rad, promatranje i analizu eksperimenta.
    Polaznikom Ško
Izložba interaktivnih pokusa

Dio programa Druge riječke škole fizike otvoren je za javnost, a uz sinoćnju tribinu »Što Hrvatska može ponuditi darovitim učenicima?«, te kavu sa znanstvenicima, posjetitelji još danas od 9 do 18 sati mogu razgledati izložbu interaktivnih pokusa na kojoj se mogu poigrati i pritom otkrivati tajne fizike.

Oskudna sredstva

Dvodnevna Škola fizike za polaznike je potpuno besplatna, a profesori, voditelji radionica i studenti koji vode različite aktivnosti rade to volonterski, jer kako napominje prof. dr. Dominis Prester ukupni budžet s kojim raspolaže Škola iznosi svega pet tisuća kuna.
    – S tim smo novcem uspjeli organizirati prehranu za sve sudionike te smještaj za mentore i učenike koji su došli izvana. Obratili smo se mnogim ustanovama za financijsku pomoć, međutim nismo je dobili. Sredstva s kojima raspolažemo dobili smo od privatnih sponzora te od Društva matematičara i fizičara Rijeka. Upravo zbog oskudnog budžeta Škola nije mogla trajati duže i imati više polaznika, ističe prof. dr. Dominis Prester.
le nije lako postati, jer uz ocjene i sudjelovanje na natjecanjima i izvanškolskim aktivnostima prilikom odabira sudionika posebna se pozornost posvetila njihovoj motiviranosti.
    – Učenici moraju imati i preporuku nastavnika, a za razliku od učenika koji su srednjoškolskog uzrasta, nastavnici koji pohađaju Školu dolaze i iz osnovnoškolskog i iz srednjoškolskog sustava. Predavači Škole su aktivni znanstvenici s Odjela za fiziku, koji će kroz aspekt vlastitog istraživačkog rada približiti ljepote i zagonetke fizike sudionicima, a riječ je o prof. dr. Zdravku Lencu, prof. dr. Ivi Orliću, prof. dr. Predragu Dominisu Presteru, doc. dr. Marini Karuzi, dr. sc. Tomislavu Jurkiću i dr. sc. Luki Mandiću, navodi prof. dr. Dominis Prester.

Oduševljeni učenici

Činjenicu da je škola okupila prave zaljubljenike u prirodne znanosti potvrđuje i srednjoškolka iz Kutine Maja Brozović koja se u Rijeku uputila sama, bez mentora, a za Školu fizike saznala je preko interneta.
    – Jako je zanimljivo, nije isprazno i dosadno i identično onome što smo već čuli. Volim prirodne znanosti, a fizika je sa svime povezana. Mislim da je Škola jako dobra prilika da se upoznam s novim stvarima, jer u fizici se stalno sve mijenja, kaže Maja.
    Dodajući kako joj je Škola jedno sasvim novo iskustvo njena kolegica iz Splita Stella Vješnica već je prvi dan Škole zaključila kako bi svoje studijske dane mogla provesti u Rijeci.
    – Jako me zanima astrofizika i mislila sam da ću morati izvan Hrvatske kako bih to studirala, no sada sam čula da studij postoji u Rijeci. Za Školu sam čula preko prijateljice i sama sam se prijavila. Jako mi se sviđa i sve je jako dobro organizirano, ističe Stella.
    Oduševljenje onime što nudi Škola ne krije ni Toni Peruško iz Labina koji je u Rijeku stigao u pratnji mentora, a iako ga zanimaju prirodoslovni predmeti Toni kaže kako se u srednjoj školi počeo zanimati i za elektrotehniku. Svoja prva iskustva u Drugoj riječkoj školi fizike, koja će se okončati danas, ocjenio je kao lijepa i zanimljiva.