"Za Kampus i novu bolnicu Grad dao 200 milijuna kn", NL, 27.3. 2013.
GRADONAČELNIK UZVRAĆA OPTUŽBE ZA KAŠNJENJE KBC-a – SMIJEŠNE

Grad će se odreći prihoda koje bi trebali ostvariti kao vlasnici zemljišta na kojemu je izgrađena Dječja bolnica na Kantridi

Naši ukupni troškovi bit će puno veći od 200 milijuna kuna – Vojko Obersnel * Foto: R.BRMALJRIJEKA » Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel kvalificirao je optužbe da je odgovoran za kašnjenje izgradnje nove riječke bolnice smiješnima, a novinarima je podijelio dokument iz kojega je vidljivo da je Grad Rijeka do sada za projekte Kampusa, nove bolnice na Sušaku i sveučilišnih stanova na Drenovi, što izravno, što neizravno osigurao gotovo 200 milijuna kuna. Dodao je da se do kraja travnja 2013. godine očekuje potpisivanje sporazuma s Ministarstvom zdravstva kojim će se definirati gradnja nove bolnice na području Sušaka.
    – Što se tiče građevinske dozvole, ona je izdana 25. svibnja 2012. godine. Naši ukupni troškovi bit će puno veći od 200 milijuna kuna jer ćemo financirati izgradnju komunalne infrastrukture. Kako bi izgradnja nove bolnice krenula što brže, odreći ćemo se ih prihoda koje bi trebali ostvariti kao vlasnici zemljišta na kojemu je izgrađena Dječja bolnica na Kantridi. To će biti naš ulog u projekt gradnje nove bolnice. Zemljište je procijenjeno na 70 milijuna kuna. Zbog toga je svaka kritika kako nismo dali podršku projektima kampusa i bolnice neutemeljena. Moglo bi nam se jedino prigovoriti da smo do sada potrošili gotovo 200 milijuna kuna za te projekte, a oni nisu u našoj nadležnosti. Ali, podržali smo ih zbog toga što je njihova realizacija bitna za razvoj Rijeke, izjavio je Obersnel.

Model JPP-a

Riječki gradonačelnik je pojasnio da je projekt nove bolnice vrijedan gotovo 800 milijuna eura i da će se graditi modelom javno-privatnog partnerstva. U prvoj fazi krenut će izgradnja nove zgrade za pedijatriju i klinike za ginekologiju i porodništvo, a upravo je za tu namjenu već izdana građevinska dozvola.
    – Radi se o modelu koji je poznat i koji podrazumijeva da privatni partner sudjeluje u izgradnji objekata, da upravlja zgradama i da se brine za troškove investicijskog i tekućeg održavanja. Obveza javnog partnera je plaćanje korištenja objekata kroz određeno vremensko razdoblje, kazao
Cesta vrijedna 70 milijuna kuna »kratka« 250 metara

Grad Rijeka zaključio je investiciju gradnje ceste do Marinića koja je početni dio prometnice koja će voditi od Rujevice do Marišćine. No, treća faza za koju se obavlja tehnički pregled, a sljedeći tjedan očekuje se uporabna dozvola neće biti puštena u promet jer joj nedostaje 250 metara do čvora Marinići, a nedostaje jer upravo na zadnjem metru novoizgrađene prometnice završavaju granice Grada Rijeke.
    – Nećemo puštati novoizgrađenu dionicu u promet sve dok Hrvatske ceste ne krenu s izgradnjom dionice od Marinića, a prema informacijama koje imam, u tijeku je natječaj za izvođača radova. Prometna signalizacija na čvoru Hosti ostaje kao i do sada, pojasnio je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel. Do kašnjenja je došlo zbog toga što primorsko-goranska županija i Općina Viškovo nisu krenuli s izgradnjom prometnice na vrijeme, a onda se promijenio investitor jer je cesta dobila državni karakter pa je obvezu financiranja preuzeo HC.

Natječaj za POS-ove stanove do 12. travnja

Riječki je gradonačelnik pozvao građane da se jave na javni poziv za kupnju stanova iz programa Društveno poticane stanogradnje koji je otvoren do 12. travnja 2013. godine. Riječ je o projektu koji jamči visoki standard izgradnje, ali i najpovoljniju cijenu na stambenom tržištu koja ne smije biti veća od 1.100 eura po kvadratu.
    – Trenutno se grade stanovi na Donjoj Drenovi, ali za taj je projekt lista već sastavljena prije nekoliko godina. S nove liste građani će, zavisno o redoslijedu na njoj, dobiti mogućnost kupnje preko 80 stanova na Hostovom bregu koji će se početi graditi tijekom sljedećeg mjeseca. Nakon toga projekta krenut će izgradnja 120 stanova na Martinkovcu. Do sada je u POS-ove stanove Grad Rijeka uložio preko 200 milijuna kuna, a dva nova projekta koštat će nas oko 150 milijuna kuna, izjavio je Obersnel.
je Obersnel.
    Novinare je zanimalo kako je moguće da će model javno-privatnog partnerstva biti prihvatljiv za projekt vrijedan gotovo 800 milijuna eura, a Grad Rijeka je odustao od izgradnje nove zgrade Muzeja moderne i suvremene umjetnosti (MMSU) zbog toga što se pokazalo da je takav model puno skuplji od klasičnih modela.
    – Krenuli smo s projektom MMSU-a kada to nije bilo pogodno s obzirom na cijenu kapitala. Radilo se o prvom tako velikom projektu koji se pokušao realizirati novim modelom. Proračuni privatnog partnera bili su previsoki pa smo od toga odustali.

Klasično zaduženje

Što se tiče nove bolnice, radi se o natječaju koji će se realizirati kada Hrvatske bude članica Europske unije, a tamo je realiziran čitav niz projekata koji su izgrađeni takvim modelom. Alternativa je klasično zaduženje, a u ovom trenutku je to teško očekivati s obzirom na kreditne obveze koje Hrvatska ima. To je stav Vlade, Ministarstva zdravstva i Ministarstva financija. Javno-privatno partnerstvo jedini je model kojim se može zatvoriti financijska konstrukcija. Natječaj će pokazati što je realnost, a komparatorom će se utvrditi je li model javno-privatnog partnerstva opravdan, zaključio je Obersnel.

D. CUPAĆ