"Robot u dijelovima zauzeo cijeli kamion", NL, 29.3. 2013.
DONACIJA GALAPAGOSA ODJELU ZA BIOTEHNOLOGIJU U KAMPUS NA TRSATU STIGAO PRVI DIO LABORATORIJSKE OPREME

Jučer pristigla oprema u dva kamiona tek je mali dio infrastrukture istraživačkog centra GlaxoSmithKline čija se vrijednost kreće između 15 i 20 milijuna kuna. Oprema će pristizati još cijeli naredni tjedan

Ingrid ŠESTAN KUČIĆ

Vedrana Montana Parpura, Krešimir Pavelić, Pero Lučin i Vladimir Parpura * Foto: S. JEŽINARIJEKA » U Sveučilišni kampus jučer su stigla prva dva kamiona laboratorijske opreme i namještaja za Odjel biotehnologije Sveučilišta u Rijeci, a riječ je o donaciji tvrtke Galapagos. Jučer pristigli kamioni tek su mali dio opreme čija se nabavna vrijednost kreće između 15 i 20 milijuna kuna, a pojašnjavajući kako je riječ o opremi bivšeg istraživačkog centra GlaxoSmithKline, rektor prof. dr. Pero Lučin najavio je kako će narednog tjedna stići još 12 do 14 kamiona opreme.

Robot zauzeo kamion

– Riječ je o grubim procjenama, jer teško je izračunati o koliko se kamiona radi s obzirom da je popis opreme prilično dugačak. Radi se o svoj laboratorijskoj opremi, od malih uređaja do laboratorijskog namještaja i uređaja za ozbiljna biomedicinska istraživanja. Oprema će pristizati cijeli naredni tjedan, a čeka nas najmanje 3 do 6 mjeseci posla dok se sve montira i stavi u funkciju. Vjerujemo da ćemo s ovom opremom uspjeti opremiti sva radna mjesta Odjela za biotehnologiju, a ako se uzme u obzir da jedno radno mjesto zahtijeva sto tisuća kuna da bi se opremilo osnovnom opremom onda je jasno o kojoj se vrijednosti radi, istaknuo je rektor.
    Dio donirane opreme nikada nije korišten, a na podužem popisu opreme i namještaja nalazi se sve ono što jedan ozbiljan laboratorij treba, od mikroskopa, vaga, analitičkih uređaja, inkubatora, digestora, spektrometara pa do robota za istraživanje koji je jučer zauzeo cijeli jedan kamion. Prema procjeni pročelnika Odjela za biotehnologiju prof.dr. Krešimira Pavelića upravo će za sklapanje jučer pristiglog robota trebati šest mjeseci rada.
    – Ovakva se oprema rijetko nalazi na nekom sveučilištu. Koristit ćemo je za istraživanja u području kemije
Očekuje se i 19 milijuna eura iz EU

Projekt opremanja Sveučilišnih odjela te Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci jedan je od sedam javnih projekata za koje bi Hrvatska ulaskom u EU trebala dobiti 474 milijuna eura. Naime, od 1. srpnja Hrvatska će imati na raspolaganju 655 milijuna eura, a za sada je naizvjesnije dobivanje sredstava za četiri vodoopskrbna projekta u Osijeku, Poreču, Čakovcu i Vukovaru, te dva projekta razvoja željezničke infrastrukture i jedan riječkog Sveučilišta.
    – Riječ je o 19 milijuna eura s kojima namjeravamo opremiti Odjel za biotehnologiju i Odjel za fiziku te Građevinski fakultet. Sredstva bi se trebala iskoristiti za mikro i nano znanosti te super računalni centar, najavio je rektor prof. dr. Lučin te zaključio kako nije riječ o jedinom projektu s kojim se riječko Sveučilište kandidiralo za europska sredstva, jer i izgradnja studentskog smještaja planira se sredstvima Europske banke.
i biotehnologije, ali velik dio dobivene opreme iskoristit će se i za opremanje praktikuma za rad sa studentima, najavio je pročelnik.
    Iako je većina opreme namijenjena Odjelu za biotehnologiju, prema rektorovim najavama dio će se usmjeriti i prema Medicinskom fakultetu, te novom Fakultetu za zdravstvene studije.

I za zdravstvene studije

– Očekujemo da ćemo uspjeti zadovoljiti sve potrebe Odjela za osnovnom opremom, a višak ćemo usmjeriti na Fakultet za zdravstvene studije čime ćemo dati novu dimenziju zdravstvenim studijima, posebno studiju laboratorijskih inženjera. Također, dio će se usmjeriti i prema Zavodu za patologiju Medicinskog fakulteta, najavio je prof.dr. Lučin.
    Dodajući kako je donacija rezultat dugogodišnje suradnje s Galapagosom čiji znanstvenici predaju na Odjelu za biotehnologiju, dok istovremeno i riječki studenti odlaze u Galapagos, rektor je izrazio uvjerenje u nastavak suradnje, te je ujedno najavio da će nakon stavljanja opreme u funkciju Sveučilište moći ponuditi ozbiljna istraživanja za farmaceutske tvrtke.