Riječki medicinski zavod HAZU-a
Četvrtak, 18.04.2013.

altU Rektoratu Sveučilišta u Rijeci dana 16. travnja  potpisan je Ugovor o osiguravanju uvjeta za rad i financiranju Zavoda za kliničku i transplatacijsku imunologiju i molekularnu medicinu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Riječ je o prvom zavodu iz područja medicinskih znanosti koji HAZU osniva izvan Zagreba.
Rad budućeg zavoda, prvog zavoda HAZU-a izvan Zagreba, financijski će podupirati Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka koji su uočili važnost ulaganja u razvoj znanosti. Ugovor su potpisali predsjednik HAZU-a akademik Zvonko Kusić, obnašatelj dužnosti primorsko-goranskog župana prof.dr.sc. Vidoje Vujić, riječki gradonačelnik mr.sc. Vojko Obersnel i rektor Sveučilišta u Rijeci prof.dr.sc. Pero Lučin, a potpisivanju su nazočili akademici Daniel Rukavina i Petar Strčić.

Voditelj aktivnosti osnivanja novog Zavoda je akademik Daniel Rukavina, koji je naglasio kako je istraživački potencijal u Rijeci na području biomedicine dosegao visoku razinu, te kako će uz novu Sveučilišnu bolnicu Zavod doprinjeti bržem prijenosu temeljnih spoznaja u kliničku praksu te povezati istraživački, stručni i klinički potencijal.
Zavod za kliničku i transplantacijsku imunologiju i molekularnu medicinu trebao bi započeti s radom za nekoliko mjeseci, kad dobije potvrdu Skupštine Akademije, a bit će smješten u zgradi Sveučilišnih odjela i neće imati stalno zaposlene djelatnike, već će okupljati članove HAZU-a kao i druge istaknute znanstvenike.

U Rektoratu je potpisan i sporazum o financiranju daljnjeg izučavanja neistražene građe iz povijesti i drugih segmenata društvenih djelatnosti te nematerijalne kulturne baštine značajne za identitet pojedinih krajeva Primorsko-goranske županije. Sporazum su potpisali obnašatelj dužnosti primorsko-goranskog župana prof.dr.sc. Vidoje Vujić i predstojnik Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Rijeci akademik Petar Strčić.