"Odigrana šahovska simultanka sa studenticama – državnim prvakinjama", NL, 24.4. 2013.
FESTIVAL ZNANOSTI JUČER U RIJECI ODRŽAN PRVI OTVORENI DAN SVEUČILIŠNIH ODJELA

Po laboratorijima za biotehnologiju, fiziku, informatiku i matematiku tijekom cijelog dana zadatke su rješavali srednjoškolci koji su se natjecali na »Tetragonu«

Simultanka s Borkom Frančišković * Foto: I. TOMIĆRIJEKA » Šahovska simultanka s državnim prvakinjama Borkom Frančišković i Barbarom Rački, LAN party i natjecanje srednjoškolaca te razgledavanje laboratorija, samo je dio onoga što je ponudio jučerašnji Otvoreni dan sveučilišnih odjela, što je prvi put održan u sklopu Festivala znanosti. Simultanku su Borka Frančišković i Barbara Rački, obje studentice Odjela za matematiku, odigrale s akademikom Danielom Rukavinom, pročelnikom gradskog Odjela za sport Veljkom Karabaićem, Robertom Ferlinom, ravnateljicom Zaklade Sveučilišta Sanjom Barić, predsjednicom riječkog Studentskog zbora Andreom Mešanović, pročelnicima sveučilišnih odjela...
    Posebno zabavno bilo je u prostorijama Odjela za informatiku, koji je organizirao čak dva LAN partyja za djelatnike Sveučilišta te za studente i učenike. Posjetitelji su tijekom dana mogli razgledati laboratorije za fiziku površina i materijala, elementnu mikroanalizu, kemijsku pripremu uzoraka, optičku spektrometriju, genetiku ponašanja, fizikalni kemiju te za sistemsku biomedicinu i genomiku. Po laboratorijima sveučilišnih odjela za biotehnologiju, fiziku, informatiku i matematiku tijekom cijelog dana zadatke su rješavali srednjoškolci koji su se natjecali na »Tetragonu«. Otvoreni dan sveučilišnih odjela ponudio je i predavanja Krešimira Pavelića »Biotehnologija pred novim izazovima«, Marina Karuze »S druge strane zrcala«, Tajane Ban Kirigin »O teoriji skupova« te Mile Pavlića »Budućnost pripada informatici«.