"Nova Europa – stare vrijednosti?", NL, 12.5. 2013.

SKUP U OPATIJI

OPATIJA » Hrvatska je u ovih dvadeset i nešto godina postojanja, prošla nekoliko tranzicija. Prije svega prošla je državnu tranziciju što je podrazumjevalo i tranziciju iz rata u mir, prošla je tranziciju iz jednog sustava u kapitalizam. Hrvatska je prošla političku tranziciju koja je podrazumIjevala prelazak iz jednopartijskog sustava u višepartijski sustava, a prošla je i strukturalnu tranziciju koja je kada govorimo o pravu ponajviše bila vidljiva u adaptaciji hrvatskog pravnnog sustava, rekao je predsjednik Ivo Josipović, otvarajući međunarodnu konferenciju »Nova Europa – stare vrijednost? Reforma i postojanost«, koja se održava u Opatiji u organizaciji Jean Monnet Inter-University centra izvrsnosti Opatija, Sveučilišta u Rijeci kao i u suorganizaciji Grada Opatije i Hanns Seidel Stiftunga. Naglasio je kako je Europska unija zajednica u kojoj je vrlo karakteristična dinamičnost pravnog sustava i kako ne bi davao prognozu kako će se promjene pravnog sustava dogoditi i »potcrtao« kako pravo treba promatrati kao »živi organizam«. (Ma. K.)