''Psihološku pomoć tražilo 1200 studenata'', Novi list, 2. 10. 2013.

15. GODIŠNJICA  PSIHOLOŠKO SAVJETOVALIŠTE RIJEČKOG SVEUČILIŠTA

PSIHOLOŠKU POMOĆ ZATRAŽILO 1.200 STUDENATA

Uz individualno savjetovanje, provodi se i grupno
, a sa studentima se najčešće radi na različitim akademskim i problemima u odnosima s drugim ljudima te anksioznim i depresivnim stanjima

Ingrid ŠESTAN KUČIĆ

Ines Jakovčić i prof. dr. Ivanka Živčić Bećirović predstavile rad Psihološkog savjetovališta * Foto: D. ŠKOMRLJRIJEKA » Povodom obilježavanja petnaest godina rada, Psihološko savjetovalište Sveučilišnog savjetovališnog centra tijekom listopada i studenog provest će niz aktivnosti kojima će se obilježiti godišnjica jedne od tri jedinice Sveučilišnog savjetovališnog centra – najavila je na jučerašnjoj konferenciji voditeljica Psihološkog savjetovališta prof. dr. Ivanka Živčić Bećirović. Podsjećajući kako se radi o prvom takvom servisu za studente u Hrvatskoj, prof. dr. Živčić Bećirović je istaknula da je i danas riječko Sveučilišto jedino koje ima Sveučilišni savjetovališni centar koncipiran kroz rad Psihološkog i Pravnog savjetovališta te Ureda za studente s invaliditetom.

U proteklih 15 godina pomoć Psihološkog savjetovališta zatražilo je 1.200 korisnika svih riječkih fakulteta, a u istom je razdoblju realizirano 10 tisuća sati individualnog savjetovanja. Uz individualno savjetovanje, provodi se i grupno, te psihoedukativne aktivnosti, a sa studentima se najčešće radi na različitim akademskim problemima, problemima u odnosima s drugim ljudima te anksioznim i depresivnim stanjima. U manjoj mjeri studenti traže i pomoć zbog niskog samopoštovanja, stresa, poremećaja hranjenja te ostalih problema.

– Program kojim će se široj javnosti predstaviti uobičajene aktivnosti Savjetovališta, započinje predstavljanjem rada savjetovališta svim brucošima kako bi se upoznali s uslugama koje im se nude na početku studiranja, a u sklopu toga održat će se radionice na temu prilagodbe brucoša. U suradnji sa Zakladom Sveučilišta u Rijeci organizirat će se radionica o prezentacijskim vještinama. S obzirom da je broj sudionika ograničen, Zaklada će provesti natječaj za sudjelovanje na radionicama, dok ćemo povodom Dana mentalnog zdravlja organizirati otvorena vrata savjetovališta te će studenti tom prigodom moći razgovarati s djelatnicima savjetovališta bez najave. Tijekom listopada i studenog na svim će sastavnicama Sveučilišta biti postavljeni promotivno-prezentacijski štandovi na kojima će članovi akademske zajednice moći uspostaviti direktni kontakt s djelatnicima i volonterima savjetovališta, a budući da se u rad savjetovališta kontinuirano uključuju studenti-volonteri, u znak zahvalnosti organizirat ćemo i tradicionalan zajednički izlet volontera i djelatnika savjetovališta, najavila je djelatnica savjetovališta Ines Jakovčić.

Centralna proslava 27. studenog

Sve dosadadašnje aktivnosti i postignuća bit će, prema najavama djelatnice savjetovališta Ines Jakovčić, objavljeni u brošuri »15 godina rada« koja će biti predstavljena na centralnoj svečanosti obilježavanja obljetnice, 27. studenog, čime će ujedno završiti aktivnosti proslave godišnjice. Do tada provodit će se program kojim će se akademskoj i široj javnosti predstaviti uobičajene aktivnosti Savjetovališta.