Erasmus+: objava programskog vodiča
Objavljen je programski vodič programa Erasmus+ koji važi od 1. siječnja 2014. godine, no već sad možete pregledati koji su prioriteti, aktivnosti i očekivani učinci pojedinih ključnih i specifičnih aktivnosti programa.

Ključne aktivnosti:

1. Obrazovna mobilnost pojedinaca (KA1)
  • Mobilnost pojedinaca u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih
  • Zajednički magistarski studij
  • Događaji velikih razmjera europske volonterske službe
2. Suradnja za inovacije i razmjenu dobre prakse (KA2)
  • Strateška partnerstva u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih
  • Koalicije znanja
  • Koalicija sektorskih vještina
  • Jačanje kapaciteta u području mladih
3. Potpora reformi politike (KA3)
  • Sastanci mladih osoba i donositelja odluka u području mladih

Specifične aktivnosti:

1. Jean Monnet aktivnosti
  • Katedra Jean Monnet
  • Moduli Jean Monnet
  • Centri izvrsnosti Jean Monnet
  • Potpora Jean Monnet ustanovama i udrugama
  • Mreža Jean Monnet
  • Projekti Jean Monnet
2. Sport
  • Zajednička partnerstva u području sporta
  • Neprofitni europski sportski događaji
Osim nacrta obrazaca za prijavu projektnih prijedloga za ključne aktivnosti, objavljen je i Poziv na podnošenje prijedloga s rokovima za prijavu za pojedine aktivnosti za 2014. godinu. U programskom vodiču se pored svake aktivnosti navodi kojoj agenciji, Nacionalnoj ili Izvršnoj se vrši prijava.

U programskom vodiču nalaze se sljedeći aneksi:
1. Dodatna pravila i informacije o akcijama
2. Vodič za diseminaciju
3. Rječnik pojmova upotrebljenih u Vodiču
4. Korisne reference i kontakti

Ukupno je u 2014. iz programa Erasmus+ na raspolaganju 1,8 milijardi EUR financijskih sredstava za:
  • promicanje mogućnosti za mobilnost studenata, pripravnika, nastavnika i ostalih obrazovnih djelatnika, mladih ljudi koji sudjeluju u razmjenama mladih, voditelja mladih i volontera.
  • uspostavljanje ili unaprjeđenje partnerstava između obrazovnih institucija i organizacija, institucija i organizacija posvećenih osposobljavanju i mladima te svijeta rada.
  • podupiranje dijaloga i prikupljanje podataka potrebnih za provedbu reforme sustavâ obrazovanja, osposobljavanja i mladih.
Osim sveučilišta i institucija za osposobljavanje po prvi će se put financirati i nova inovativna partnerstva: tzv. udruživanje znanja i udruživanje sektorskih vještina izgrađivat će sinergije između obrazovanja i svijeta rada tako što će visokoškolskim ustanovama, pružateljima osposobljavanja i poduzećima omogućiti promicanje inovacija i poduzetništva te razvoj novih nastavnih planova i kvalifikacija kao bi se riješio problem nedostatka stručnih znanja i vještina potrebnih tržištu.

U sportu je naglasak na međudržavnim projektima za potporu amaterskom sportu i rješavanje prekograničnih izazova, primjerice namještanje utakmica/sportskih natjecanja, doping, nasilje i rasizam, te za promicanje dobrog upravljanja, ravnopravnosti spolova, socijalne uključenosti i tjelesne aktivnosti za sve.

Vezano uz financijska sredstva raspoloživa Hrvatskoj, važno je spomenuti da će proračun programa rasti neznatno tijekom 2014. i 2015., a da bi progresivni rast bilježio od 2016. nadalje. Hrvatska tako u 2014. očekuje neznatan rast sredstava u odnosu na programska sredstva dostupna u 2013. godini, a koja su iznosila preko 85 milijuna kuna.