''Tjedan psihologije za nepsihologe'', Novi list, 18. 2. 2014.

JEDINSTVENA MANIFESTACIJA
U HKD-u SINOĆ OTVORENA TREĆA »RIJEKA PSIHOLOGIJE«

Tjedan psihologije za nepsihologe

Održat će se 60 aktivnosti na 36 lokacija u gradu, poput predavanja, radionica, debata, znanstvenih kafića i tribina u sklopu kojih će 50-ak psihologa prikazati mogućnosti psihologije da doprinese kvaliteti života pojedinca i zajednice

Sa sinoćnjeg otvorenja u HKD-u na Sušaku * Foto: S. JEŽINARIJEKA » U HKD-u na Sušaku sinoć je svečano treću godinu za redom otvorena manifestacija Rijeka psihologije koja se, s ciljem popularizacije psihologije i promicanja njenog značaja u društvu, do 23. veljače održava u okviru 7. tjedna psihologije u Hrvatskoj. Otvarajući manifestaciju, riječki gradonačelnik Vojko Obersnel istaknuo je kako je i ovogodišnji program izuzetno zanimljiv te pokazuje koliko je psihologija utkana u sve pore života, dok je predsjednica Organizacijskog odbora Ines Jakovčić istaknula kako je Rijeka psihologije u protekle dvije godine dobila nekoliko nagrada struke, a ono što je razlikuje od Tjedna psihologije, pojačano je medijsko praćenje te humanitarna akcija čija će se sredstva ove godine namijeniti Dječjem vrtiću Rijeka. Prema ocjeni pročelnika Odjela za psihologiju Filozofskog fakulteta prof. dr. Zorana Sušnja, riječ je o jedinstvenoj manifestaciji po organiziranosti i broju uključenih sudionika, koja je prvenstveno namijenjena nepsiholozima i različitim skupinama građana.
    Dekan Filozofskog fakulteta prof. dr. Predrag Šustar sinoćnje je otvorenje manifestacije iskoristio za upozorenje na silno potrebnu znanstvenu opremu što nedostaje Odsjeku psihologije, kao i na nužno ulaganje u mlade znanstvenike kojima treba omogućiti vertikalno napredovanje, dok je rektor Sveučilišta prof. dr. Pero Lučin, čestitajući Odsjeku na uvedenom doktorskom studiju, istaknuo kako je došlo vrijeme za korak dalje i osnutak doktorske škole.
    Do kraja tjedna Rijeka psihologije obuhvatit će 60 različitih aktivnosti koje će se održati na 36 lokacija u Rijeci, a radi se o predavanjima, radionicama, danima otvorenih vrata, debatama, znanstvenim kafićima i tribinama u sklopu kojih će pedesetak psihologa prikazati mogućnosti pomoću kojih psihologija može pridonijeti kvaliteti života pojedinca i zajednice. Ovogodišnja novost uključivanje je Gradske knjižnice Rijeka koja će promovirati poznate naslove iz psihologije, a sve se aktivnosti provode na volonterskoj bazi te uz pedesetak psihologa u realizaciji manifestacije sudjeluje i 40 studenata volontera.
    Cjelokupan program za građane je besplatan, a svakodnevno će se prikupljati sredstva za opremu za djecu s motoričkim oštećenjima prodajom promotivnih materijala koje se može kupiti na Korzu ispred Hrvatske pošte od 10 do 17 sati te u ZTC-u od 16 do 20 sati. U humanitarnu akciju građani se mogu uključiti i uplatom na žiro račun 2360000-1101536455 s pozivom na broj 70505505759-06, uz svrhu uplate »humanitarna akcija«.

I. ŠESTAN KUČIĆ