Japansko-hrvatski projekt zaključen
Utorak, 11.03.2014.

utorak, 11. ožujka 2014.

U srijedu, 12. ožujka 2014. bit će održano svečano zatvaranje japansko-hrvatskog znanstvenog projekta Risk Identification and Land-Use Planning for Disaster Mitigation of Landslides and Floods in Croatia, koji se odvijao u skopu programa SATREPS. Program svečanog zatvaranja sastoji se od tri dijela: prvi dio programa bit će održan u Ministarstvu znanosti obrazovanja i sporta RH, drugi dio u Vijećnici Grada Zagreba, dok treći dio predstavlja svečano primanje u rezidenciji japanskog veleposlanika u Zagrebu. Voditeljica projekta s hrvatske strane je prorektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Nevenka Ožanić.

Hrvatsko-japanski bilateralni znanstveni projekt Risk Identification and Land-Use Planning for Disaster Mitigation of Landslides and Floods in Croatia započeo je 27. ožujka 2009. u sklopu programa Science and Technology Research Partnership for Sustainable Development (SATREPS). U okviru SATREPS programa omogućeno je zajedničko istraživanje japanskih i hrvatskih znanstvenika, a iz programa su financirani troškovi međunarodne razmijene istraživač te je donirana oprema za implementaciju aktivnosti projekta. Vrijednost projekta je oko 4 milijuna $, a financirala ga je Vlada Japana i sufinanciralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH. Japanske partnerske institucije u projektu su: Sveučilište u Niigati (The Research Center for Natural Hazards and Disaster Recovery), Sveučilište u Kyotu (Disaster Prevention Research Institute, DPRI) i neprofitna organizacija Međunarodni konzorcij za klizišta (International Consortium on Landslides, ICL). Hrvatske partnerske institucije u projektu su tri hrvatska sveučilišta: Sveučilište u Rijeci (Građevinski fakultet), Sveučilište u Zagrebu (Rudarsko-geološko-naftni fakultet i Agronomski fakultet) i Sveučilište u Splitu (Građevinsko-arhitektonsko-geodetski fakultet), kao i Hrvatski geološki institut. Projekt je trajao 5 godina, a u njemu je sudjelovalo 20 istraživača iz Japana i 30-ak iz Hrvatske. Jedan od glavnih ciljeva projekta je analiza geohazarda i razvoj smjernica za primjenu rezultata Projekta u sustavu prostornog uređenja. Svrha ovog projekta je doprinos održivom razvoju kroz primjenu odgovarajućih mjera u dokumentima prostornog uređenja. Aktivnosti projekta provedene su na pilot-područjima koja se nalaze u blizini gradova gdje su smještena tri partnerska hrvatska sveučilišta, tj. u Zagrebu, Rijeci i Splitu. Voditeljica projekta s hrvatske strane je prof. dr. sc. Nevenka Ožanić sa Sveučilišta u Rijeci, a voditelj projekta s japanske strane prof. dr. sc. Hideaki Marui sa Sveučilišta u Niigati.

PROGRAM  (na engleskom jeziku):

I PART     Ministry of Science, Education and Sports of the Republic of Croatia; Main Hall

(Media attendance)

8:30 – 9:00                arrival of participants

9:00 – 9:30                Greetings and speeches
                       Mr. Željko Jovanović, Ph. D., Minister
                       H.E. Mr. Keiji Ide, Ambassador of Japan
                       Prof. Nevenka Ožanić, Ph. D., Project Manager
                       Prof. Hideaki Marui, Ph. D., Project Leader

9:30 – 10:00             Presentations – project results
                       Prof. Nevenka Ožanić, Ph. D., Project Manager
                       Prof. Hideaki Marui, Ph. D., Project Leader