12. Festival znanosti u Rijeci
Srijeda, 02.04.2014.

srijeda, 2. travnja 2014.
Tijekom idućega tjedna, od 7. do 11. travnja 2014. u Rijeci će se održavati dvanaesti Festival znanosti. Festival će se održavati paralelno u četrnaest hrvatskih gradova. U cilju približavanja znanosti građanima, u prvome redu djeci i mladima, na brojim riječkim lokacijama bit će održana predavanja, radionice izložbe… Većina će predavanja ove godine biti održana na Građevinskom fakultetu na Kampusu Sveučilišta u Rijeci. Na sve manifestacije Festivala znanosti ulaz je slobodan!

Ciljevi Festivala znanosti u Rijeci su:
-          podizanje svijesti o znanosti i znanstvenim dostignućima u javnosti,
-          uključivanje znanstvenika i javnosti u dijalog radi uspostavljanja boljeg razumijevanja   i povjerenja,
-          povezivanje Sveučilišta u Rijeci i lokalne zajednice,
-          prezentacija znanstvenih dostignuća kroz zanimljive i pristupačne aktivnosti,
-          predstavljanje znanstvenika i znanstvenog rada na Sveučilištu u Rijeci,
-          međusobno povezivanje različitih sastavnica Sveučilišta u Rijeci kroz zajedničke aktivnosti u okviru Festivala,
-          povećanje interesa mladih za znanje, znanost, studiranje posebno deficitarnih studija,
-          senzibilizacija djece vrtićke dobi za znanost i poticanje znatiželje izvođenjem primjerenih pokusa,
-          rasprava o znanstvenom obrazovanju (od osnovne škole do visokih učilišta),
-          veća zastupljenost znanstvenih sadržaja u medijima,
-          poboljšanje dijaloga između znanstvenika i javnosti radi boljeg razumijevanja znanosti u društvu,
-          jačanje udruga građana koje se bave promocijom znanosti.

Ove godine po prvi puta predavanja će se većinom održavati pri Građevinskom fakultetu na Kampusu Sveučilišta u Rijeci. Također možete posjetiti i ZnaK- znanstveni kafić koji će se održavati u caffe baru Akvarij na Kampusu, nakon predavanja.
U programu festivala naći ćete izložbe, radionice, predstavljanja, a ove godine FZ dolazi i među najmlađe – kako smo ovih godina imali program Škola za škole tako od ove godine imamo i niz programa Vrtići za vrtiće, a prezentacije će se uglavnom odvijati u samim vrtićima i u dječjem odjelu Stribor, Gradske knjižnice Rijeka.
Festival znanosti Rijeka ostvaruje niz manifestacija pri čemu izdvajamo:
- predavanja za javnost pri Građevinskom fakultetu, Kampus Trsat,
- znanstveni kafić (Znak), Akvarij, Kampus Trsat,
- radionice za učenike osnovne i srednje škole,
- program u Riječkoj zvjezdarnici,
- program u Prirodoslovnom muzeju Rijeka,
- program škola za škole, Gradska vijećnica,
- program Vrtići za vrtiće, Dječji odjel Stribor, Gradska knjižnica Rijeka,
- znanost na Korzu.
- aktivnosti pri Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskoga primorja Rijeka,
- Otvoreni dan sveučilišnih odjela u Kampus Trsat,
- izložba Očima znanstvenika Akademije znanosti Republike Češke,
- izložba Wildlife Photographer of the Year (Natural History Museum, London), u organizaciji British Councila i Prirodoslovnog muzeja Rijeka,
- infoštand Festivala znanosti na Korzu 1. – 11. travnja 2014. 10.00 – 18.00 sati.

FZ U BROJEVIMA:
- 12. FZ
- preko 100 događaja u programu Festivala znanosti Rijeka
- 27 javnih predavanja
- FZ se održava na 28 lokacije u Rijeci
- do sada 70 000 posjeta

ORGANIZACIJSKI ODBOR
- dr. sc. Vedrana Mikulić Crnković (predsjednica)
- dr. sc. Bojana Ćulum
- Vanesa Ujčić Ožbolt
- Branka Pemper
- dr. sc. Željka Modrić Surina

U organizaciju Festivala znanosti u Rijeci uključene su brojne institucije i udruge.
Organizator: Udruga Zlatni rez
Suorganizatori: Prirodoslovni muzej Rijeka, Akademsko astronomsko društvo Rijeka, Društvo matematičara i fizičara, Udruga za razvoj visokoga školstva Universitas, Sveučilišna knjižnica Rijeka

U Festival su uključeni: Agencija za odgoj i obrazovanje, Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, Astronomski centar Rijeka, Dječji vrtić Mali princ, Dječji vrtić Mala sirena, Dječji vrtić Rijeka – CPO Kvarner, PPO Veseljko, Dječji vrtić Rijeka – CPO Maestral, PPO Delfin, Dječji vrtić Rijeka – CPO Zamet, PPO Mirta, Dječji vrtić Snjeguljica, Dječji vrtić Žirafa, Gradska knjižnica Rijeka – Dječji odjel Stribor, Gradska knjižnica Rijeka – Narodna čitaonica, Gradska knjižnica Rijeka – Ogranak Zamet, Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Odjel gradske uprave za odgoj i školstvo Grada Rijeke, Odjel za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, Odjel za fiziku Sveučilišta u Rijeci, Odjel za informatiku Sveučilišta u Rijeci, Odjel za matematiku Sveučilišta u Rijeci, Osnovna škola Podmurvice, Osnovna škola Rikard Katalinić Jeretov, Osnovna škola Srdoči, Osnovna škola Vežica, Osnovna škola Zamet, Peek&Poke – Muzej djetinjstva, Peek&Poke – Muzej računala i informatike, Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskoga primorja Rijeka, Prva sušačka hrvatska gimnazija, Studentski centar Sveučilišta u Rijeci, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Rijeci.

Generalni pokrovitelji Festivala znanosti Rijeka: Sveučilište u Rijeci

Pokrovitelji Festivala znanosti Rijeka: Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija