Održan okrugli stol EUSAIR-a
Petak, 11.04.2014.

petak, 11. travnja 2014.

U Vijećnici Grada Rijeke danas je održan okrugli stol pod nazivom: Strategija Europske unije za jadransko – jonsku regiju (EUSAIR) – Uloga hrvatskih sveučilišta u poticanju atraktivnosti regije. Između ostalih, uvodno je izlaganje naziva Pametna specijalizacija: Sveučilište i gospodarstvo održao i rektor Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Pero Lučin. Okrugli stol bio je prigoda za razmjenu mišljenja i prijedloga kroz diskusije te u konačnici donošenje zaključaka nužnih za aktivnu ulogu Republike Hrvatske u EUSAIR strategiji.

Europsko vijeće je u prosincu 2012. donijelo zaključak kojim je EK povjerilo mandat za izradu Strategije EU za jadransku i jonsku regiju do kraja 2014. godine. EK treba tijekom prve polovice 2014. donijeti nacrt Komunikacije o EUSAIR-u zajedno s Akcijskim planom, iza čega bi u drugoj polovici 2014. uslijedilo usvajanje od strane Vijeća. Države sudionice Strategije su ujedno države Jadransko-jonske inicijative: RH, Italija, Grčka, Slovenija, Srbija, BiH, Crna Gora, Albanija.

Od rujna do studenog 2013. provedene su konzultacije s dionicima (na nacionalnoj razini tijekom listopada) za 4 stupa:

Poticanje inovativnog pomorskog i morskog rasta (Grčka i Crna Gora)
Povezivanje regije (Italija i Srbija)
Očuvanje, zaštita i poboljšanje kvalitete okoliša (Slovenija i BiH)
Povećanje atraktivnosti regije (Hrvatska i Albanija)

Istraživanje, inovacije kao i malo i srednje poduzetništvo te izgradnja kapaciteta horizontalna su pitanja.

Pozdravni govore održali su:

Zlatko Komadina, župan primorsko – goranski i mr. sc. Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke.

Uvodna izlaganja održali su:

·         prof. dr. sc. Pero Lučin, rektor Sveučilišta u Rijeci:
Pametna specijalizacija: Sveučilište i gospodarstvo

·         Hrvoje Marušić, pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova:
Strategija EU za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR) - nastanak, svrha, posljedice

·         Dorotea Pernjak, direktorica istraživanja i razvoja, JGL d. d. Rijeka:
Razvoj visokotehnološkog gospodarstva - uloga sveučilišta

·         Vedran Kružić, pomoćnik ministra gospodarstva i
Bruno Grubešić, fokalna točka za EUSAIR, Ministarstvo gospodarstva RH:
Poticanje atraktivnosti regije i pametna specijalizacija

Tematska izlaganja održali su:

·         Blanka Belošević, Ministarstvo turizma RH, Sektor za međunarodnu suradnju:
EUSAIR IV: Održivi razvoj turizma u jadransko-jonskoj regiji – strateški ciljevi Hrvatske

·         prof. dr. sc. Branko Blažević, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija:
EUSAIR IV: Turizam jadransko-jonske regije kao brend – pokretač

·         Maja Markovčić Kostelac, Udruga Mare Nostrum:
EUSAIR IV: Održivi razvoj mora i priobalja – strateški ciljevi Hrvatske

Okrugli stol moderirali su: prof. dr. sc. Damir Zec, pomoćnik rektora za transfer i razvoj tehnologija i prof. dr. sc. Zdravko Lenac, pomoćnik rektora za projekte Europske unije Sveučilišta u Rijeci.