Damir Boras novi rektor UNIZG
Srijeda, 16.04.2014.

srijeda, 16. travnja 2014.

Senat Sveučilišta u Zagrebu na jučerašnjoj je sjednici izabrao novoga rektora. Rektorsku će dužnost u nadolazećem mandatu obnašati prof. dr. sc. Damir Boras, sadašnji dekan Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, koji je u drugom krugu izbora osvojio potrebnu većinu glasova Senata. Na rektorskoj će dužnosti prof. dr. sc. Damir Boras naslijediti dosadašnjega rektora prof. dr. sc. Aleksu Bjeliša. Novoizabrani će rektor svoje mandatno razdoblje započeti s početkom nove akademske godine, odnosno 1. listopada 2014.

Od ukupno 69 članova Senata Sveučilišta u Zagrebu jučerašnjoj je sjednici prisustvovalo njih 68. Nakon prvoga izbornog kruga, u kojem je sudjelovalo četvero kandidata, u drugi je krug ušlo njih dvoje: prof. dr. sc. Damir Boras i prof. dr. sc. Blaženka Divjak.U drugome izbornom krugu prof. dr. sc. Damir Boras dobio je 35 glasova, a njegova protukandidatkinja prof. dr. sc. Blaženka Divjak osvojila je 31 glas, dok su dva su glasačka listića bila nevažeća.

Prethodno je Senatu Sveučilišta u Zagrebu 8. travnja 2014. svoje izborne programe predstavilo četvero predloženika - prof. dr. sc. Damir Boras (predloženik Vijeća društveno-humanističkog područja i triju sastavnica Sveučilišta u Zagrebu: Fakulteta političkih znanosti, Filozofskog fakulteta i Učiteljskog fakulteta), prof. dr. sc. Blaženka Divjak (predloženica Vijeća biotehničkog područja), prof. dr. sc. Melita Kovačević (predloženica Vijeća prirodoslovnog područja i Vijeća umjetničkog područja) i prof. dr. sc.Nedjeljko Perić (predloženik Vijeća tehničkog područja). Senat Sveučilišta u Zagrebu o izboru novoga rektora odlučio je tajnim glasovanjem. U postupku izbora koji je proveden u skladu sa Statutom Sveučilišta u Zagrebu i izbornim uputama, kandidatu je za pobjedu bila potrebna natpolovična većina ukupnog broja izabranih članova Senata, odnosno 35 glasova.