SuRi nije se pogodovalo
Četvrtak, 24.04.2014.

četvrtak, 24. travnja 2014.
Danas objavljen članak u Jutarnjem listu naziva Tajni nalaz inspekcije: Jovanović Sveučilištu u Rijeci namjestio 24 milijuna eura ne razotkriva apsolutno ništa što već javnosti nije poznato, jedino što čudi je zašto se ta trakavica povlači već godinama i „izvlači“ po potrebi u dnevnopolitičke svrhe. U čije ime i za čije interese nikomu dobronamjernomu nije jasno.
Naime, riječko je Sveučilište, potpuno transparentno, dobilo prednost pri povlačenju sredstava jer je bilo u mnogo većoj mjeri pripremljeno nego zagrebačko. Kako se radi o prvoj proceduri povlačenja europskih sredstava takve vrste uopće, moguće je da je pri cijelome postupku došlo do određenih birokratskih komplikacija. To nikako ne umanjuje činjenicu da je Sveučilište u Rijeci bilo spremno za prijavu i provedbu projekta i povlačenje europskih sredstava. Proceduralna pogreška ili neusuglašenost Ministarstva znanosti i Ministarstva financija, odnosno određenih službenika u ministarstvima, ne znači i da Sveučilište u Rijeci ne zaslužuje ta sredstva, kao i da mu je na bilo koji način pogodovano. Sveučilište u Zagrebu i Sveučilište u Rijeci nisu rivali, nego partneri u napretku hrvatske znanosti i visokog školstva. Stoga i natjecanje za sredstva koja su im dostupna zapravo ne predstavlja međusobno natjecanje, već natjecanje u europskim razmjerima.
Činjenica da će Hrvatska teško povlačiti novce iz strukturnih fondova posebice ako se bude vodila politika po načelu ''bolje da susjedu krepa krava''. Eto, nismo uspjeli mi pa idemo oboriti uspjeh našeg susjeda kako bismo svi bili zadovoljni u našem zajedničkom neuspjehu. Naravno, nevjerica je tim veća jer dolaze iz kruga koji bi po prirodi stvari trebao imati širinu i sposobnost sagledavanja budućnosti Hrvatske. Jedini način da budemo uspješniji je upravo intenzivna suradnja svih sveučilišta.