''Sredstva EU ne smiju služiti za rat akademskih zajednica'', Novi list 25. 4. 2014.

OBRANA PROJEKTA SVEUČILIŠTE U RIJECI JOŠ 2009. GODINE DOBILO NAJVIŠE BODOVA ZA INDIKATIVNU LISTU

Sredstva EU ne smiju služiti za rat akademskih zajednica

Projekt Riječkog sveučilišta ocijenjen je spremnim i pogodnim za financiranje, što je bilo dovoljno za donošenje odluke, posvjedočio je i ministar Slavko Linić

altZAGREB » Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta ni u prošlom niti u ovom sazivu nije pogodovalo Sveučilištu u Rijeci prilikom dodjele sredstava EU, poručio je jučer ministar Željko Jovanović odgovarajući na konferenciji za novinare na tekst iz Jutarnjeg lista po kojem je riječkom sveučilištu »namjestio« 24 milijuna eura vrijedan ugovor.
    – Nema nikakve afere. Ovdje se radi transparentno, nepristrano, sukladno proceduri, i tako će uvijek biti – ustvrdio je Jovanović, koji je spomenutu opremu teksta koji je po ocjeni ministra »više-manje korektan«, doživio kao zlonamjernu i ponižavajuću uvredu. Ističući kako brani i svog prethodnika Radovana Fuchsa, Jovanović je naveo kako je Sveučilište u Rijeci još 2009. godine, kad je institucijama upućen poziv za prijavu projekata, dobilo najviše bodova kao najspremnije za provedbu, a tako je ostalo do danas. Sveučilište u Zagrebu, koje je zbog toga tražilo inspekcijski nadzor, ni tada, ni danas nije ispunilo ni temeljne kriterije za uvrštenje u indikativnu listu.
    O nalazu inspekcije Ministarstva financija, koja je na zahtjev Sveučilišta u Zagrebu početkom 2012. godine u MZOS-u provela nadzor dokumentacije vezane uz prve projekte za koje je Hrvatska trebala povući sredstva iz fondova EU, posvjedočio je ministar financija, Slavko Linić, ističući kako je nadzorom utvrđeno da nepravilnosti nije bilo, te da je projekt Riječkog sveučilišta ocijenjen spremnim i pogodnim za financiranje, što je – ističe Linić – bilo dovoljno za donošenje odluke. Ministar financija zgrozio se, međutim, nad činjenicom da je čitavu priču inicirao rektor Sveučilišta u Zagrebu Alek
Vidio novine pa spakirao četkicu za zube i pidžamu

Ministar Željko Jovanović jučer je ujutro na objavu teksta o njegovom pogodovanju riječkom Sveučilištu odmah regirao putem Facebooka fotografirajući se s naslovnicom Jutarnjeg lista napisao je: »Jutros kad sam ugledao ovu naslovnicu – potjernicu prvo sam otišao do prozora da vidim je li mi Andrija Jarak pod prozorom. Nije ga bilo, ali za svaki slučaj spremio sam četkicu za zube, aparat za brijanje i pidžamu. Čovjek nikad ne zna što ga čeka nakon ovakve senzacionalističke i neistinite opreme teksta! Inače, riječkom Sveučilištu ne treba ni božja pomoć, ni visak, ni rašlje, a ni ministrovo pogodovanje jer ima vrijedno i sposobno vodstvo, koje znanjem, poduzetnošću i inovativnošću povlači EU novac i ravnopravno sudjeluje u europskom obrazovnom i istraživačkom prostoru! Pametnom dosta!«
sa Bjeliš, u namjeri da otvori rat sa Sveučilištem u Rijeci.
    – Zgražam se da akademske zajednice ratuju. Sredstva EU ne bi trebala služiti za ratovanje i nadam se da tih ratova više neće biti, jer ih ovakvim postupcima sigurno nećemo povlačiti – kazao je Linić, te dodao kako se odluka da inspekcijski nalaz ne daje nikome osim Jovanoviću pokazala dobrom nakon što su pobornici rata u akademskoj zajednici »pokazali pravo lice«. Jovanovićev zamjenik Saša Zelenika ustvrdio je kako teza da ministri protežiraju svoj kraj ne drži vodu, jer su kad je o EU sredstvima riječ kriteriji jasni i za sve jednaki, a svakog se kandidata prati i pomaže.
    – Nažalost, osoba koja 15 godina vodi pola znanstvenog sustava države nije u stanju ponuditi projekt i zadovoljiti osnovne kriterije za indikativnu listu. Bjeliševe ambicije prelaze milijardu kuna, što je više od četiri Pelješka mosta, a nije dao zadovoljavajući projekt – kazao je Zelenika.

LJ. BRATONJA MARTINOVIĆ