''Europski certifikat za riječke logističare'', Novi list, 21. 5. 2014.

»PROPUSNICA« ZA SVJETSKO TRŽIŠTE RADA
POTPISANO PISMO NAMJERE O IZDAVANJU ELA CERTIFIKATA NA POMORSKOM FAKULTETU

Europski certifikat za riječke logističare

To jamči prepoznatljivost kvalitete i u brojnim zemljama izvan EU. Studenti koji imaju ELA certifikat mogu pronaći posao praktički bilo gdje u svijetu, kazao je predsjednik Europskog udruženja logističara Jos Marinus

Potpisali pismo namjere – Dragan Čišić, Jos Marinus i Serđo Kos   * Foto: S. DRECHSLER            RIJEKA » Diplomirani studenti Logistike i menadžmenta u pomorstvu s Pomorskog fakulteta u Rijeci ubuduće će, uz diplomu, dobivati i certifikat Europskog udruženja logističara (ELA). Pismo namjere o izdavanju certifikata na Pomorskom fakultetu jučer su potpisali dekan Serđo Kos, predsjednik Europskog udruženja logističara Jos Marinus te predsjednik Hrvatskog društva logističara Dragan Čišić. Certifikat će, prema riječima dekana, diplomiranim studentima Logistike otvoriti pristup tržištu rada u čitavom svijetu, po uzoru na njihove kolege nautičare i brodostrojare koji su već desetljećima cijenjeni i priznati kao vrhunski kadrovi u svojim područjima.
    – Već smo imali upite iz velikih i poznatih svjetskih kompanija poput Maerska, koje su zainteresirane za zapošljavanje naših najboljih studenata Logistike. Na žalost, domaće tvrtke, poput velikih trgovačkih lanaca, još ne prepoznaju važnost i potrebu za zapošljavanjem takvih kadrova. Ovim će se, vjerujem, i to promijeniti, kazao je Kos.
    Potpisivanjem pisma namjere omogućeno je certificiranje hrvatskih stručnjaka na europskom i svjetskom nivou, rekao je Marinus. – To jamči prepoznatljivost kvalitete, jer naša asocijacija izdaje certifikate i u brojnim zemljama izvan EU. Studenti koji imaju ELA certifikat mogu pronaći posao praktički bilo gdje u svijetu. To otvara brojne mogućnosti za mlade, posebno s obzirom na problem nezaposlenosti koji posljednjih godina pogađa Europu, kazao je Marinus.
    Izdavanje stručnog Certifikata cESLOG – Candidate European Senior Logistician studentima Pomorskog fakulteta u Rijeci, u skladu je s Europskim kvalifikacijskim standardima za logističare, a studenti u Hrvatskoj prvi put pored diplome magistra struke dobivaju i europski certifikat, čime se dokazuje njihova kompetencija i priznavanje diplomskog sveučilišnog studija Logistike i menadžmenta u pomorstvu i prometu u cijeloj Europi. Time riječko sveučilište, prema riječima rektora Pere Lučina, zauzima svoju poziciju u europskom logističkom prostoru.
    – Sama logistika iznimno jer važna grana privrede, posebno u ovom kraju, gdje od nje živi velik broj ljudi. U budućnosti će ih, nadam se, od logistike živjeti još i više. Europski standardi u organizaciji posla, kao i u obrazovanju su ono što sveučilište mora osigurati kao osnovni preduvjet za to, kazao je rektor. Studij Logistike i menadžmenta u pomorstvu dosad je na Pomorskom fakultetu završilo oko 300 studenata, a svi će moći dobiti novi certifikat. To bi u velikoj mjeri trebalo riješiti problem vrlo niske stope zapošljavanja tih kadrova, koji su se dosad uglavnom suočavali s problemom neprepoznavanja njihovog zvanja u velikom broju privatnih, ali i državnih tvrtki te institucija. (M. Gl.)