Davor Pavuna o vodi
Utorak, 24.03.2015.

utorak, 24. ožujka 2015.

Pred prepunom dvoranom Medicinskoga fakulteta u Rijeci jučer je predavanje održao prof. dr. sc. Davor Pavuna, poznati hrvatski fizičar. U svome znanstveno-popularno predavanju naslova ''Voda – naš svakodnevni znanstveno-životni izazov'' Pavuna je naglasio važnost zaštite i očuvanja izvora pitke vode.

Svi  smo  na  studijima  naučili  sto  je  H-O-H,  kemijska  molekula  i  kako  je  voda  važna  u  životu  u  zdravlju.  U  ovom  znanstveno-popularnom  predavanju,  ilustrativno  pokazujem  da  je  zanemareni, rotacijski  stupanj  slobode  H-O-H  molekule,  izuzetno  bitan  za  dinamiku  ponašanja  vode  te  se  kolektivna   dinamika   klastera   vode   i   vrtloga   (bitnih  za   život)   treba   opisivati   fraktalnom matematikom, a ne pojednostavljenim Bernoullijevim pristupom 'tvrdih-kuglica'.   Ujedno,  danas  znamo  i  što  je  četvrto  agregatno  stanje  vode  te  moguću  ulogu  takve  vode  u energetici budućnosti.  Štoviše, za bio-medicinsko ponašanje vode te metabolizam je izuzetno bitno shvatiti da rotirajuća, izvorska  voda  (često  obogaćena  kisikom)  ima  drugačija  svojstva  nego  „kompresirana“,  voda  iz slavine.  Vrlo  konkretnim  primjerima  pokazujem  da  je  ključno  da  si  zaštitimo  izvore  pitke  vode  te  da nerazumijevanje vode u našoj civilizaciji, jest ozbiljan izazov za sve nas!, istaknuo je prof. dr. Pavuna.

Davor Pavuna, profesor je fizike i voditelj grupe za supravodljivost na Švicarskom državnom institutu za tehnologiju EPFL  u  Lausanni.  Diplomirao  je  na  zagrebačkom  Prirodoslovno-matematičkom  fakultetu  1977. godine  te  doktorirao  na  Cambridgeu  1982.  godine.  Njegova  bibliografija  obuhvaća  više  od  150 znanstvenih  radova,  uredio  je  dvadesetak  stručnih  knjiga,  održao  mnogobrojna  predavanja  na najprestižnijim sveučilištima i institucijama u svijetu. Uz autorstvo velikog broj znanstvenih radova i knjiga, bio je savjetnik brojnih korporacija i institucija diljem svijeta, a donedavno je radio i za vladu SAD, a kao savjetnika na području energetike ga je angažirao američki predsjednik Barack Obama.