Simpozij ''Lubitsch u Rijeci''
Srijeda, 01.07.2015.

ponedjeljak, 1. srpnja 2015.

U organizaciji Centra za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci (CAS SEE) i Art-kina Croatia 3. srpnja 2015. s početkom u 15 sati u Art-kinu Croatia bit će održan Simpozij "Lubitsch u Rijeci''. Izlaganje radova bit će popraćeno projekcijama dvaju filmova redatelja Ernsta Lubitscha.

Sudionici simpozija su: Alenka Zupančić (Slovenija), gostujuća istraživačica CAS SEE-a;  Aaron Schuster;  djelatnici Sveučilišta u Rijeci: Katarina Peović Vuković, Marin Lukanović i Sanja Bojanić. Simpozij će biti praćen projekcijama dvaju filmova Ernsta Lubitscha: njegovog prvog nijemog kratkometražnog filma "Kad sam mrtav" te cjelovečernjeg filma "Trgovina iza ugla". Tema razgovora "Lubitsch u Rijeci" donekle se oslanja na neke od radova međunarodnog simpozija filmske teorije "Naprej kot komedija, nato kot farsa", održanog u listopadu 2012. godine u Slovenskoj kinoteci u Ljubljani, ali isto tako obrađuje i razloge rijetke upotrebe subjektivnoga položaja kamere u Lubitschevom redateljskom postupku.

Ernst Lubitsch izuzetno je plodan i inventivan filmski autor, od ranog uzrasta zaljubljenik u kazališnu umjetnost i učenik Maxa Reinhardta. Filmom se počeo baviti kao glumac, ali se brzo orijentirao na režiju, s lakoćom svladavajući spektakularne drame i 'neobavezne' komedije. Došavši u Hollywood 1922. godine, kao etablirani autor, prepoznaje se po sofisticiranom europskom stilu režije, ali i vještini pravljenja komičnih obrata koji postaju prepoznatljivi pod imenom 'Lubitschev dodir'. S razvojem zvučnog filma, raste i njegov utjecaj u svijetu mjuzikla i istančanih komedija koje su na nenametljiv način i vrlo angažirane. Dobitnik je i počasnog Oscara za životno djelo, 1947. godine.

Simpozij će biti održan na engleskom jeziku.

PROGRAM:

15.00 - SIMPOZIJ: "Lubitsch u Rijeci''; radove izlažu Alenka Zupančić, Aaron Schuster, Katarina Peović Vuković, Marin Lukanović i Sanja Bojanić na engleskom jeziku

FILMOVI:

18.45 - "KAD SAM BIO MRTAV" (Als ich tot war), režija: Ernst Lubitsch, uloge: Ernst Lubitsch, Louise Schenrich, Lanchen Voss; Njemačka, 1916., 36 min. - komedija

19.30 - "TRGOVINA IZA UGLA" (The Shop Around the Corner), režija: Ernst Lubitsch, uloge: Margaret Sullavan, James Stewart, Frank Morgan; SAD, 1940., 99 min. – komedija