SVKRI proglašena Knjižnicom godine
Ponedjeljak, 20.07.2015.

ponedjeljak, 20. srpnja 2015.

Sveučilišnoj knjižnici Rijeka dodijeljeno je priznanje Knjižnica godine, a prema odluci  Glavnog odbora Hrvatskoga knjižničarskog društva, održanoj 3. srpnja 2015. u Zagrebu. Uz SVKRI, priznanje je dodijeljeno i Općinskoj narodnoj knjižnici Drenovci.

Hrvatsko knjižničarsko društvo dodjeljuje priznanje Knjižnica godine u svrhu poticanja kreativnosti, inovativnosti i unapređivanja kvalitete rada u hrvatskim knjižnicama.
Priznanje Knjižnica godine dodjeljuje se najboljoj knjižnici čija se izvrsnost procjenjuje prema Kriterijima za vrednovanje izvrsnosti za dodjelu priznanja Knjižnice godine, a prema Pravilniku o dodjeli nagrade.

Sveučilišna knjižnica Rijeka ovo je Priznanje dobila zbog niza aktivnosti kojima je doprinijela razvoju hrvatskog knjižničarstva tijekom 2014. godine.

U 2014. godini Sveučilišna knjižnica Rijeka osigurala je važne uvjete za razvoj u skladu sa suvremenim trendovima svjetskog visokoškolskog knjižničarstva i postigla odgovarajuće rezultate:

- nabavljen je zajednički poslužitelj i uspostavili cjeloviti skupni katalog Sveučilišta u Rijeci

- uveden je Discovery servis – objedinjeni pretraživač koji pretražuje sve dostupne izvore informacija na Sveučilištu

- promijenjena je paradigma knjižničnih zbirki (obuhvaća jednako materijalne i mrežne fondove)

- postignuta je dostupnost cjeline knjižničnih izvora Sveučilišta s jednog virtualnog mjesta

- povećano je korištenje mrežnih fondova za  400%

- povećana je produktivnost osoblja u obradi za 26%

- povećana je posjećenost knjižničnih događaja za 17%

- unaprijeđeni su stručni potencijali osoblja i sustav osiguranja kvalitete

Protekla 2014. godina za Knjižnicu je bila najuspješnija godina u posljednjih deset godina. Sveučilišna knjižnica Rijeka ovim je potvrdila svoje razvojne potencijale.

Dobitnik priznanja ''Knjižnica godine'' bit će proglašen na Danu hrvatskih knjižnica, 11. studenoga 2015.