Održana javna tribina
Srijeda, 09.12.2015.

srijeda, 9. prosinca 2015.

U ponedjeljak, 7. prosinca 2015. u ''Akvariju'' Restorana ''Kampus'' Studentskog centra Rijeka održana je javna tribina ''Reforme obrazovnog sustava u RH – Izazovi tržišta rada'' na kojoj je provedena panel-diskusija o usklađivanju srednjeg strukovnog i visokog obrazovanja s potrebama tržišta rada.

Tribina je organizirana od strane Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj i Sveučilišta u Rijeci. Sudjelovali su: voditelj Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj Nj. E. Branko Baričević, rektor Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Pero Lučin, analitičarka obrazovnih politika Europske unije u Glavnoj upravi za obrazovanje i kulturu Europske komisije Nadia Bonifačić, pročelnica Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta Rijeka i članica Udruge za razvoj visokoga školstva ''Universitas'' izv. prof. dr. sc. Kornelija Mrnjaus, studentica 4. godine studija Pravo i predsjednica Studentskog zbora Pravnog fakulteta Rijeka Mia Mihelčić, dekanica visoke poslovne škola ''PAR'' i dobitnica nagrade ''Poduzetnica godine za 2014.'' doc. dr. sc. Gordana Nikolić. Tribinu je moderirala glasnogovornica Sveučilišta u Rijeci Elvira Marinković Škomrlj.

Na tribini je zaključeno kako Hrvatska ima vrlo nisku stopu zapošljivosti srednjoškolaca od svega 47 %, a istovremeno je čak 75 % ljudi prekvalificirano za posao koji obavlja. Dok većina zemalja Europske unije ima pad broja studenata na diplomskim studijima, u Hrvatskoj se on povećava, jer preko 80% poslodavaca izjavljuje kako im je potrebna visokoobrazovana radna snaga. Sudionici tribine složili su se kako hrvatsko tržište rada još uvijek ne prepoznaje prvostupnike. Voditelj Predstavništva Europske komisije u RH naglasio je kako Hrvatska ima neke izvrsne rezultate, kao što je vrlo nizak broj ljudi koji napuštaju obrazovani sustav. Kao primjer značajnog nedostatka naglasio je premali broj djece u sustavu predškolskog odgoja, što je uvjetovano prekapacitiranošću predškolskih ustanova.