Predstavljanje zbornika
Utorak, 12.01.2016.

utorak, 12. siječnja 2016.

Na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci održano je predstavljanje Zbornika u čast Katice Ivanišević. Zbornik su priredili djelatnici Odsjeka za kroatistiku Filozofskoga fakulteta Rijeka na čelu s urednicom dekanicom Fakulteta izv. prof. dr. sc. Ines Srdoč Konestrom. Prof. emerit. dr. sc. Katica Ivanišević, među 12 ranijih rektora, jedina je ranija rektorica Sveučilišta u Rijeci te prva rektorica u povijesti Hrvatske. Za njezina je mandata (1993.-1998.) Rektorat preseljen u nekadašnju palaču Gradskoga vijeća Grada Sušaka – zgradu na Bulevardu u kojoj se i danas nalazi.

Uredništvo Zbornika čine: prof. dr. sc. Marija Turk, prof. dr. sc. Milorad Stojević, prof. dr. sc. Goran Kalogjera, prof. dr. sc. Diana Stolac, prof. dr. sc. Estela Banov i pročelnik Odsjeka za kroatistiku doc. dr. sc. Aleksandar Mijatović. Zbornik se sastoji od četiri dijela: Prigodni tekstovi, životopis i biografija, Osvrti na knjige i znanstvene radove prof. dr. sc. Katice Ivanišević, Znanstveni i esejistički radovi te Pjesnici za Katicu Ivanišević.

Zbornik je nastao u povodu osamdesetoga rođendana prof. Ivanišević, a predstavljen je jučer, 11. siječnja 2016., upravo na njezin 81. rođendan, u prepunoj Auli Magni Rektorata.

Zbornik su, uz prof. Ivanišević, predstavile prof. Srdoč Konestra, prof. Turk i prof. Stolac. Predstavljanju su, uz domaćina rektora Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Peru Lučina, nazočili brojni ugledni gosti: nadbiskup i metropolit riječki mons. dr. sc. Ivan Devčić, gradonačelnik Rijeke mr. sc. Vojko Obersnel, voditelj Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Rijeci Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Petar Strčić, načelnica Policijske uprave primorsko-goranske mr. sc. Senka Šubat, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije mr. sc. Edita Stilin (u ime primorsko-goranskog župana g. Zlatka Komadine) te raniji rektori Sveučilišta u Rijeci akademik Elso Kuljanić i prof. emerit. Danilo Pavešić.

Njezin matični Filozofski fakultet, kao i cijelo Sveučilište zauvijek su zahvalni prof. Ivanišević na iniciranju ideje prenamjene nekadašnje vojarne na Trsatu u sveučilišni kampus, čijeg smo ostvarenja danas svjedoci.

netko će uvijek sakupljati zrnca ove zemlje i praviti od njih nove svjetove… stihovi su krčke pjesnikinje Jadranke Orlić, ispisani na koricama ovog Zbornika.

Neven Protić