CESlog certifikati na PFRI-u
Petak, 10.06.2016.

Pomorski fakultet u Rijeci stekao je uvjete za izdavanje cESLog certifikata završenim studentima diplomskog sveučilišnog studija Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu (stečena titula mag. ing. logist.) nakon pregleda i certificiranja programa od strane ELA-e (European Logistics Association). To Europsko udruženje, čije su članice nacionalna udruženja logističara, i Pomorski fakultet u Rijeci zaključili su u ožujku 2016. godine Ugovor o suradnji. Stavljanjem potpisa na taj ugovor, Fakultet je postao Nacionalni centar za certifikaciju logističara za Republiku Hrvatsku. Pored Republike Hrvatske, još 20-tak država u Europi ima implementiran ovakav sustav certificiranja, pa čak i Kina, SAD i Australija. Važno je naglasiti da su certifikati prepoznati od strane struke i poslodavaca u cijeloj Europi i Sjevernoj Americi. Pored toga, certifikati su sastavni dio europskog kvalifikacijskog okvira, pa se samim tim diplomski studij Logistike na Pomorskom fakultetu priznaje kao dio europskog kvalifikacijskog okvira.

Da bi se stekao uvjet za dobivanje certifikata, studenti moraju ostvariti određeni uspjeh tijekom studija, steći odgovarajuće kompetencije sukladno pravilima ELA-e, te dobiti konačnu zadovoljavajuću ECTS ocjenu.

U svom govoru dekan je pojasnio pojam logistike, koja se bavi savladavanjem prostora i vremena, uz najmanje moguće troškove te ima veliko značenje u svjetskoj trgovini. No veliko značenje ima i u akademskom smislu, budući se radi o grani koja proučava procese koordiniranog kretanja ljudi i dobara, energije i informacija, na fizikalnoj, organizacijskoj i informacijskoj razini. Proučavaju se sve relevantne zakonitosti organizacije upravljanja i kontroliranja tokova ljudi, dobara i energije, ali i informacija u funkciji cilja, odnosno minimizaciji troškova. Pored navedenoga, logistika se u klasifikaciji znanosti nalazi i u znanstvenom području tehničkih, ali i društvenih znanosti što je dokaz njezine kompleksnosti.

Nazočnim završenim studentima dekan je govorio i o važnoj ulozi logističara u današnjem svijetu rada. Logistička industrija SAD-a godišnje ostvaruje godišnje oko 1,3 bilijuna USD što je 8,5 % njenoga BDP-a. Do 2018. pretpostavlja se da će trebati oko 810 000 djelatnika u logistici, odnosno oko 270 000 ljudi godišnje. Neangažiranje dovoljnog broja logističara u kompanijama dovodi do povećanja troška, pa primjerice u Velikoj Britaniji to iznosi oko 10 %, a u Hrvatskoj preko 18 %.

Citirajući izreku: „Snaga i energija ljudskog uma je bit i najveća moć života“, dekan je  dobitnicima certifikata poručio da se u znanje svakako isplati ulagati cijeli život.

Dekan se zahvalio i prof. dr. sc. Draganu Čišiću i doc. dr. sc. Edvardu Tijanu, sa Zavoda za logistiku i menadžment u pomorstvu i prometu, za sav uloženi trud i pomoć oko ostvarivanja današnjeg događaja.

Svečanoj podjeli certifikata pridružio se i gosp. Glen Gordon Findlay, predsjednik FONASBA-e (The Federation of National Association of Shipbrokers and Agents). Zahvalio se na pruženoj prilici za sudjelovanjem na ovakvom događaju te je naglasio važnost poziva logističara u današnje vrijeme.
Pomorski fakultet u Rijeci nastavit će sa započetom praksom da pet najboljih studenata dobije taj vrijedni papir besplatno. Svi ostali završeni studenti Logistike na Pomorskom fakultetu mogu se za pribavljane cESlog certifikata obratiti docentu Tijanu.
Budući je Fakultet Nacionalni certifikacijski centar, započet će se i s certifikacijom studijskih programa drugih visokih učilišta u Republici Hrvatskoj, ali i održavati tečajeve i cjeloživotnu izobrazbu logističara.