Vijeće za suradnju s NR Kinom
Četvrtak, 16.11.2017.

četvrtak, 16. studenog 2017.

Na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci jučer, 15. studenog 2107. održana je konstituirajuća sjednica Intersektorskog vijeća Sveučilišta u Rijeci za suradnju s Narodnom Republikom Kinom. Za predsjednika Vijeća izabran je prof. emerit. dr. sc. Ante Simonić. Odluku o osnivanju donijela 30. listopada 2017. rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija.

Vijeće se sastojati od sedam članova, od kojih:

troje uglednih članova društvene zajednice:

·         prof. emerit. dr. sc. Ante Simonić, raniji veleposlanik Republike Hrvatske u Narodnoj Republici Kini i predsjednik Hrvatsko-kineskog društva prijateljstva Rijeka, koji je na sjednici izabran za predsjednika Vijeća,

·         gđa Rita Zhao Simonić i

·         predsjednik Nacionalnog vijeća za sport g. Predrag Sloboda; zatim:

·         predstavnica Sveučilišta prof. dr. sc. Dora Smolčić Jurdana, pomoćnica rektorice za razvojnu politiku i promociju i dekanica Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija Sveučilišta u Rijeci;

·         predstavnik Grada Rijeke g. Ivan Šarar, pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke;

·         predstavnica Primorsko-goranske županije gđa Dragica Marač, pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije te

·         prof. dr. sc. Vidoje Vujić, predsjednik Županijske komore Rijeka Hrvatske gospodarske komore.

Osim stalnih, Vijeće će imati i pridružene članove, a to su:

·         prof. dr. sc. Goran Turkalj, prorektor za organizaciju i upravljanje infrastrukturom Sveučilišta u Rijeci;

·         prof. dr. sc. Damir Zec, pomoćnik rektorice za poduzetništvo;

·         prof. emerit. dr. sc. Pavao Komadina, savjetnik rektorice za odnose s lokalnom zajednicom;

·         prof. dr. sc. Krešimir Pavelić, savjetnik rektorice za međunarodna partnerstva;

·         doc. dr. sc. Sanja Bojanić, prodekanica za međunarodnu suradnju Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci;

·         prof. dr. sc. Saša Zelenika, predstojnik Centra za mikro i nano znanosti i tehnologije Sveučilišta u Rijeci.

·         g. Boris Golob, direktor STEPRI znanstveno-tehnologijskog parka Sveučilišta u Rijeci i

·         g. Haris Pavletić, predsjednik Riječkog športskog sveučilišnog saveza.

Nakon konstituirajuće sjednice održano je javno predstavljanje Vijeća u Auli Magni. Rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija i novoizabrani predsjednik Vijeća prof. emerit. dr. sc. Ante Simonić obratili su se prigodnim govorima.

''Temeljni razlog osnivanja ovoga Vijeća jest sinergijsko osnaživanje suradnje s Narodnom Republikom Kinom. Ponosno smo što je upravo Sveučilište polazna točka, ali nadamo se da će ta suradnja biti mnogo šira. Svako od tijela čiji se predstavnici nalaze u ovome Vijeću već ima potpisane sporazume o suradnji s nekim kineskim institucijama, a cilj je ovoga Vijeća zajednički ustrojiti veze s Kinom. Kina je ogromna zemlja koja može imati interes za suradnju s Hrvatskom na brojnim područjima. Želimo uspostaviti strateška partnerstva na područjima tehnologije, posebno informacijsko-komunikacijske tehnologije, zdravstva, umjetnosti, sporta i kulture. Projekt ''Rijeka EPK 2020'' još je jedna platforma za suradnju s kineskim partnerima, kao i hrvatskom predsjedavanje Europskom unijom u prvoj polovici iste godine. Također, velik prostor za suradnju postoji i na području stipendiranja i razmjena studenata te svakako u domeni pomorstva i transporta'' kazala je rektorica, predstavila gore navedene članove Vijeća i posebno zahvalila prof. Simoniću na velikom doprinosu kinesko-hrvatskim odnosima, na čijem razvoju profesor radi godinama.

''Ovo je mjesto odakle treba krenuti pozitivna energija prema ostalim hrvatskim sveučilištima i ostalim hrvatskim gradovima. Kina je ogromna, a Hrvatska je mala. Kina je najveći uvoznik i izvoznik na svijetu. Kina ima 4 tisuće milijardi dolara deviznih rezervi; ima 2 i pol milijuna vojnika; najveći sustav autocesta na svijetu… Kina je najveću ''supermarket'' na svijetu. Želim kroz ovo Vijeće pomoći da Hrvatska, a nadalje i 16 europskih zemalja koje imaju sporazume s Kinom, a kasnije i cijela Europska unije uspostave i osnaže odnose s ovom velesilom. Jer Kina će biti velesila, podržavali ju mi ili ne. Naš je zadatak predlagati projekte, ponuditi ih Kini i atraktivnim projektima povećavati svoju vidljivost. Znamo da ova platforma neće riješiti sve probleme ni Rijeke ni Hrvatske, ali itekako može otvoriti prostore za suradnju i neke nove horizonte'', zaključio je prof. Simonić.

Nakon prigodnih govora, uslijedio je glazbeni program u izvedbi gđe Rite Zhao Simonić na gitari.