U ''letu'' otvoren najveći objekt Kampusa, NL, 23. 12. 2010.
PREDSJEDNICA VLADE IZNENADNIM DOLASKOM UBRZALA OTVORENJE ZGRADE FILOZOFSKOG I UČITELJSKOG FAKULTETA
»U letu« otvoren najveći objekt Kampusa

Nenadanoj želji premijerke da presiječe vrpcu na Trsatu Sveučilište se promptno prilagodiloRIJEKA Iako je bilo planirano da će se najveći novoizgrađeni objekt Sveučilišnog kampusa na Trsatu, zgrada Filozofskog i Učiteljskog fakulteta, svečano otvoriti tek u siječnju, odlukom premijerke Jadranke Kosor da u sklopu jučerašnjeg posjeta »3.maju« na popis svog mahnitog predblagdanskog otvaranja novoizgrađenih objekata »u letu« doda i tu zgradu planirano svečano otvorenje iznenada je ubrzano. Nenadanoj želji premijerke da produži popis svojih adventskih aktivnosti Sveučilište se promptno prilagodilo promijenivši prvotnu ideju da će u zgradu prvi ući studenti i nastavnici.
    Kosor je projekt izgradnje riječkog Kampusa ocjenila iznimno važnim za cijelu Hrvatsku.
    – Današnji dan pokazuje da ćemo itekako uspjeti budemo li zajedno, predano i ustrajno radili. Sveučilišni kampus značajan je projekt, jer predstavlja ulaganje u znanje i mlade ljude, a time i u gospodarstvo, poručila je Kosor.
    Podsjećajući da se radi o dvojnom objektu površine 21 tisuće četvornih metara u koji će useliti 11 odsjeka Filozofskog i dva odsjeka Učiteljskog fakulteta, rektor Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Pero Lučin izgradnju Sveučilišnog kampusa okarakterizirao je kao jedan od najznačajnih događaja stoljeća za Rijeku.
    – Ukupno je riječ o 70 tisuća četvornih metara novog prostora u što je uloženo 600 milijuna kuna. Na tom je projektu radilo više od pet tisuća ljudi, a nakon Filozofskog i Učiteljskog fakulteta do kraja siječnja otvorit će se i objekt prehrane, dok do kraja veljače očekujemo otvorenje i zgrade Građevinskog fakulteta te nakon toga i objekt Sveučilišnih odjela, najavio je rektor.
    S činjenicom da je jučerašnji dan bio velik ne samo za Sveučilište i njegove djelatnike, već i za šire područje, složili su se i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel te župan primorsko-goranski Zlatko Komadina, dok su dekani Filozofskog i Učiteljskog fakulteta, prof. dr. Predrag Šustar i prof. dr. Jasna Krstović, zaključili da su studenti napokon dobili zgradu u kojoj će moći intelektualno sazrijevati, ali i doživjeti punu afirmaciju svoje profesije.
    Prva faza izgradnje Sveučilišnog kampusa daleko je od svoje realizacije jer, kako je jučer upozorio rektor Lučin, nedostaju sredstva za najveći projekt, a riječ je o studentskom smještaju. Napominjući da je nedostatak smještaja najveća boljka riječkog Sveučilišta, rektor je apelirao na goste iz Vlade da za to osiguraju potrebna sredstva. Isti apel premijerki su uputili i gradonačelnik Obersnel te župan Komadina, međutim ona niti jednog trenutka nije našla za shodno pokazati razumijevanje za probleme riječkih studenata, pa makar ni samo praznim riječima.

I. ŠESTAN KUČIĆ