"Japanski radar na krovu Građevinskog fakulteta", NL, 20. 11. 2012.
KAMPUS METEOROLOŠKI UREĐAJ
Japanski radar na krovu Građevinskog fakulteta

(Foto: S. JEŽINA)RIJEKA » Meteorološki radar instaliran je na krovu zgrade Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a bit će korišten za mjerenje količine oborina. Riječ je o prvom meteorološkom radaru u ovom dijelu Hrvatske. Radar »Mini X-Band Dual Polarimetric Weather Radar« marke Furuno Electric Co. LTD vrijedan 70 tisuća eura, donacija je Japanske organizacije Japan International Cooperation Agency (JICA), kroz Kyoto University, u čemu su posredovali prof. dr. Yosuke Yamashiki i mr. sc. Shigeo Fujiki te Niigata University.
    Bit će korišten za potrebe znanstvenih istraživanja na bilateralnom hrvatsko-japanskom znanstvenom projektu »Identifikacija rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje nepogoda kod odrona zemlje i poplava u Hrvatskoj (Risk Identification and Land-Use planning for Disaster Mitigation of Landslides and Floods in Croatia)«, čiji je voditelj prof. dr. Nevenka Ožanić s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Radijus utjecaja meteorološkog radara iznosi 30 kilometara, pa obuhvaća sva tri pilot područja definirana projektom: sliv Rječine, Mošćeničku Dragu i sliv Dubračine. Poslove vezane uz instalaciju radara, uz kolege iz Japana, vodila je i nadzirala Ivana Sušanj, znanstvena novakinja na spomenutom projektu Građevinskog fakulteta u Rijeci. (A. P.)

Opća uredba europskog parlamenta i vijeća

Više o privatnosti
Pogledajte uredbu (EU) 2016/679 europskog parlamenta i vijeća