Kako predstaviti Galeb i Šećeranu

petak, 14. rujna 2018.

Od 16. do 29. rujna 2018. u Rijeci će biti održana Ljetna škola inovativne interpretacije industrijske baštine, koju organiziraju Centar za industrijsku baštinu i Centar za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci u suradnji s organizacijom European Heritage Volunteers i platformom Culture Hub Croatia.

Ljetna škola jedna je od aktivnosti koje Sveučilište u Rijeci provodi u sklopu projekta ''Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine'' financiranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa ''Konkurentnost i kohezija''. Putem javnog poziva Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije za provedbu spomenutog projekta osigurano je 68.891.606,18 kn bespovratnih sredstava dok njegova ukupna vrijednost iznosi 81.339.442,05 kn.

Tijekom dva tjedna trajanja ljetne škole polaznici iz Hrvatske, Kine, Rusije, Čilea, Mađarske, Njemačke, Italije i Tajvana istraživat će mogućnosti inovativne interpretacije školskog broda ''Galeb'' i Palače Šećerana, dva reprezentativna objekta riječke industrijske baštine, koji su upravo u procesu prenamjene.

Dio programa dvotjedne Ljetne škole inovativne interpretacije industrijske baštine koji je otvoren za javnost:

utorak, 18. rujna | Delta Lab, Delta 5

Konferencija o interpretaciji (industrijske) baštine

9:00 – 14:30 | Jutarnja predavanja

9:00 – 10:30 | „Uvod u interpretaciju baštine – teorijske osnove, principi i načela“, doc. dr. sc. Darko Babić, Sveučilište u Zagrebu, Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti, Katedra za muzeologiju i upravljanje baštinom, suosnivač i predsjednik udruge Interpretirajmo Hrvatsku

10:30 – 12:00 | „Valorizacija industrijske baštine za turizam, trendovi, mogućnosti, proizvodi“, mr. sc. Vlasta Klarić, suosnivačica i potpredsjednica Hrvatske udruge za interpretaciju baštine – Interpretirajmo Hrvatsku

12:00 – 14:30 | „Interpretacijsko planiranje baštine“, predavanje i radionica, Dragana Lucija

Ratković Aydemir, Muze d.o.o.

15.30 – 18.00 | Poslijepodnevna predavanja

Jelena Matešavac, Primorsko - goranska županija, projekt Kulturno-turistička ruta Putovima Frankopana

mr. sc. Vlatko Čakširan – Gradski muzej Sisak, projekt  Info centar industrijske baštine – Holandska kuća

Sonja Lukin, Tanja Pavlović - Flegar, Grad Rijeka, projekt Forget Heritage